Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muslimové mají strach z očkování. Po celém Thajsku šíří spalničky

Bangkok
Bangkok
Foto: Pixabay

Thajští lékaři se snaží dostat pod kontrolu epidemii spalniček v jižních provinciích této asijské země, kde bylo od začátku září hlášeno 14 úmrtí a zhruba 1500 případů nákazy. Informovala o tom dnes agentura AP.

Oficiální činitelé viní z návratu nemoci nízkou proočkovanost obyvatel na jihu země, kterou způsobují obavy části muslimské populace ze složení vakcíny.

Islám zakazuje konzumaci vepřového a výrobci vakcín někdy používají jako stabilizační činidlo želatinu, která se vyrábí z vepřových produktů. Podle thajských zdravotníků se ale do země vakcíny obsahující vepřovou želatinu nedovážejí.

Spalničky jsou vysoce infekční virové onemocnění, které se zprvu projevuje horečkou, rýmou, zánětem spojivek a kašlem. Později se u nemocného vyskytne sytě červená a drobně skvrnitá vyrážka, které se ze záhlaví šíří na obličej, krk, břicho a končetiny.

V Česku je očkování proti spalničkám povinné, proti této chorobě se očkuje od roku 1969. Imunita vzniklá očkováním může ale po 30 až 40 letech postupně slábnout.

Témata:  muslimové Thajsko očkování

Související

Aktuálně se děje

26. února 2026 17:00

Jaromír Soukup se rozhodl. Pokračování války s Hanychovou se zdá být nevyhnutelné

Agáta Hanychová opravdu nezažívá klidné časy. Do křížku se dostala i s kamarádkou Ornellou Koktovou, zároveň se opět stupňuje napětí ve vztahu s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Všechno nasvědčuje tomu, že jejich vzájemná dohoda je jenom cárem papíru. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Hillary Clintonová

Clintonová u výslechu. Kongresmani se jí ptali na Epsteina

Šest hodin ve čtvrtek vypovídala bývalá americká ministryně zahraničí a neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová před kongresovou komisí, která vyšetřuje zločiny sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Někdejší politička řekla, o zločinech nevěděla. Zákonodárce vyzvala, aby vyslechli také současného prezidenta Donalda Trumpa.