reklama

Manifestace původně vyvolalo velké zdražení pohonných hmot, kvůli němuž dnes Bulhaři vyšli do ulic prakticky ve všech větších městech. Nespokojenost se ale zvedla i kvůli dalším problémům, včetně rozbujelé administrativy neúměrně zatěžující daňové poplatníky. Podle agentury BGNES se protesty nyní už soustředí na demisi kabinetu premiéra Bojka Borisova.

"V zemi doslova není města, které by nečinně přihlíželo. Demonstranti požadují rozlišení daňových sazeb za paliva, léky a potraviny a také okamžité stažení návrhu zákona o spoluúčasti při řešení pojistných událostí," napsala BGNES.

Lidé také trvají na neodkladném přehodnocení platů poslanců a vyšších státních úředníků a chtějí, aby byly stanovovány v závislosti na výši minimální mzdy. Domáhají se i snížení počtu úřadů a dalších institucí, které považují za "zbytečné" a "parazitující".

V centru Sofie zablokovalo dopravu množství houkajících aut a motorek. Zástup demonstrantů přitom dával najevo svou nespokojenost s úřady, včetně vlády, skandováním "mafie, mafie".

Podle BGNES u města Stara Zagora protestující odpoledne zablokovali důležitou dálnici vedoucí napříč zemí od Sofie až do Burgasu na pobřeží Černého moře. Podobně skupiny nespokojenců ochromily dopravu i na hlavní silnici vedoucí na jih do Řecka a na tamním přechodu Kulata.

reklama