reklama

Už v říjnu přitom švýcarská vláda s určitými výhradami souhlasila, že se k paktu OSN připojí. Vyjádřila přesvědčení, že je dohoda v zájmu Švýcarska a většinu jejích ustanovení už beztak plní. To zopakovala i dnes a dodala, že po parlamentní debatě pravděpodobně k paktu přece jen přistoupí.

Naopak ústavní výbor švýcarského parlamentu začátkem listopadu doporučil, aby se země k dohodě nepřipojovala. Cíle paktu by se podle výboru totiž mohly dostat "do rozporu se švýcarským právem".

Globální pakt o migraci má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Nezávazná dohoda schválená v červenci všemi zeměmi OSN kromě Spojených států, kterou by měly státy podepsat 10. a 11. prosince v Marrákeši, ale později narazila u řady států na odpor. Připojit se k ní nechtějí například Česko, Rakousko, Maďarsko, Polsko či Izrael. Také australský premiér Scott Morrison dnes oznámil, že jeho země dohodu nepodepíše. Diskuse pakt vyvolal ale také uvnitř vládních stran v Německu či v Belgii.

Loading...

14 komentářů (Poslední 22.11. 22:51) Napište svůj názor

reklama