reklama

"Rusko se systematicky snaží vyhledávat a využívat zranitelné slabiny Západu, zejména v některých netradičních oblastech, jako je počítačová bezpečnost, vesmír či podmořský boj," prohlásil čtyřiapadesátiletý generál ve svém prvním interview od červnového jmenování do čela generálního štábu ozbrojených sil království. Před tím sloužil jako velitel speciálních sil, vedl i pátrání po strůjci teroristických útoků na USA Usámovi bin Ládinovi.

Británie obviňuje Rusko z březnové otravy bývalého důstojníka ruské armádní rozvědky, který působil jako špion v britských službách, Sergeje Skripala a jeho dcery Julije letos v březnu v Salisbury na jihu Anglie. Oba otravu nervovým jedem novičok přežili.

Později však tato otravná látka zabila Britku Dawn Sturgessovou, která s ní přišla do kontaktu. Londýn z otravy viní agenty ruské vojenské rozvědky GRU. Moskva popírá, že by měla s otravou cokoliv společného, a obviňuje britské úřady z "rusofobie" a "nechutné protiruské hysterie", poznamenala stanice BBC na svém webu.

reklama