Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proti migračnímu paktu OSN se bouří i Němci. Petici už podepsalo 80 tisíc lidí

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Přibližně 80.000 lidí podepsalo v Německu petici proti přijetí globálního paktu OSN o migraci. Informoval o tom dnes odpoledne petiční výbor Spolkového sněmu. Petici iniciovala protiimigrační opoziční strana Alternativa pro Německo (AfD). Migrační pakt je tématem k debatě i pro Křesťanskodemokratickou unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Vedení vládní strany dnes oficiálně navrhlo, aby se o paktu diskutovalo na jejím prosincovém sjezdu.

Petiční výbor Spolkového sněmu dnes na svém webu oznámil, že se pod peticí sešlo 79.762 podpisů.

V Německu se může na petiční výbor obrátit každý občan. Pokud se mu do čtyř týdnů podaří doložit 50.000 podporovatelů pro svůj požadavek, je pozván na veřejné zasedání výboru, aby tam svou žádost představil.

V Německu bylo proti migračnímu paktu OSN vyvoláno několik podpisových akcí, ale ta, kterou iniciovala nejsilnější opoziční strana, byla nejúspěšnější. Kancelář Spolkového sněmu přitom petici původně nechtěla zveřejnit kvůli obavě z ohrožení sociálního smíru a mezinárodních vztahů.

Migrační pakt OSN má být přijat 10. a 11. prosince v Maroku. Právně nezávazný dokument má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky. Jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi.

Státy jako USA, Rakousko a také země visegrádské skupiny včetně České republiky už ale avizovaly, že pakt nepřijmou. Podle nich text mimo jiné stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací.

V Německu je jeho největším odpůrcem AfD, ale své kritiky má také uvnitř CDU, ačkoli Merkelová a další významní členové CDU a sesterské CSU pakt obhajují.

Vedení CDU dnes podle agentury DPA navrhlo zařadit diskusi o migračním paktu na nadcházející sjezd křesťanských demokratů v Hamburku. O závěru vzešlém z debaty by se mohlo i hlasovat.

K širší debatě o migračním paktu OSN uvnitř CDU vyzval nedávno jako první ministr zdravotnictví Jens Spahn, který je zároveň jedním z uchazečů o funkci předsedy CDU. Merkelová o ni na sjezdu 7. a 8. prosince už usilovat nebude.

Témata:  Německo petice AfD Angela Merkelová uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.