Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko znovu pod palbou EU. A to kvůli posílení moci pro policisty

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Varšava - Tým právních expertů Rady Evropy (RE), kteří zasedají v Benátské komisi, kritizují sousední Polsko kvůli zákonu upravujícímu policejní sledování. Ten podle skupiny nechává příliš prostoru pro narušování soukromí obyvatel země.

Zprávu dnes přinesl deník Gazeta Wyborzca. Norma schválená v prosinci parlamentem, který ovládají konzervativci, se stala jedním z předmětů vyhrocených sporů mezi vládou a opozicí.

Zmíněný zákon rozšiřuje přístup úřadů k internetovým datům a dává policii a tajným službám rozsáhlejší pravomoci ke sledování telefonické a internetové komunikace. Podle kritiků to ale činí v nepřípustné míře.

Širší možnosti sledování komunikace dává policii i nový protiteroristický zákon, který dnes schválil parlament. Vládní Právo a spravedlnost (PiS) tvrdí, že legislativa má zajistit „nulovou toleranci pro teroristy" a umožňuje například monitorování telefonické a internetové komunikace u podezřelých osob včetně cizinců. Úřadům dává rovněž možnost blokovat obsah na internetu, zakázat veřejná shromáždění nebo v případě nouze nařídit nasazení odstřelovačů.

Polská opozice se obává, že i tento zákon přinese další omezení občanských svobod. Poslankyně Monika Wielichowská z Občanské platformy (PO) se domnívá, že nová pravidla vedou Polsko na cestu k diktatuře. Ministr vnitra Mariusz Blaszczak je naopak toho názoru, že zákon posílí veřejnou bezpečnost.

Benátské komise se shodla, že je nutné nastavit účinný dozor, aby bezpečnostní orgány nemohly svévolně nahlížet do soukromí polských občanů. Třeba v otázce takzvaných metadat - což jsou například údaje o účastnících telefonního hovoru – by podle nich měla policie žádat o svolení soud.

Témata:  Polsko EU

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:16

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že je izraelská armáda po zadržení mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.