reklama

Jako poslední byli dnes vzati do vazby kapitán vojenské lodi Berďansk Denys Hrycenko a kapitán vlečné lodi Jany Kapu Oleh Melnyčuk. Ve vězení je rovněž důstojník ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Drač. Celkem tak ruský soud poslal do vězení všech 24 zadržených Ukrajinců.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin dnes prohlásil, že Ukrajina považuje vězněné námořníky za válečné zajatce, a tudíž se na ně vztahuje ženevská konvence z roku 1949, nikoli ruské zákony. O tomto stanovisku podle Klimkina Ukrajina informovala příslušné mezinárodní organizace a všechny své zahraniční partnery.

Ruská ombudsmanka na Krymu Ljudmila Lubinová agentuře Interfax řekla, že s internovanými Ukrajinci je v trvalém kontaktu. Je prý o ně dobře postaráno, jsou v teple, mají co jíst a pít a na žádnou šikanu si nestěžují.

Ruská oficiální místa dnes reagovala na úterní informaci ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o tom, že krátce po kerčském incidentu se bezúspěšně pokoušel telefonicky spojit s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Podle hlavního kremelského zahraničněpolitického poradce Jurije Ušakova se beseda neuskutečnila "v souvislosti s řadou faktorů".

"Mohu říct, že žádost byla, ale rozhovor se neuskutečnil. Při přípravě podobných kontaktů se vyhodnocuje celá řada faktorů, zejména slučitelnost časových plánů a analýza cílů, které ta či ona strana s rozhovorem spojuje," řekl Ušakov.

Loading...
reklama