Kategorizace vyjadřuje změnu v platových třídách vedoucích diplomatů, není to žádný politický signál z hlediska bilaterálních vztahů nebo priorit české zahraniční politiky, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Informaci, že z takzvaných klíčových ambasád vypadlo Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán dnes přijel do Prahy, kritizoval prezident Miloš Zeman. Uvedl, že se dnes Orbánovi omluví.

Prezident v pořadu televize Barrandov uvedl, že na plánované lednové schůzce ústavních činitelů navrhne zrušení Petříčkova rozhodnutí. Kritizoval také vyřazení Itálie ze seznamu top ambasád, vypuštění Ukrajiny a Turecka mu nevadí.

Ministerstvo podle svého dnešního vyjádření zavádějící termín plánuje změnit nebo úplně zrušit. "Z důvodu zavádějícího názvu této administrativně - technické kategorie pro ambasády takzvaně nejvyšší politické důležitosti ministerstvo do budoucna změní její název nebo ji zcela zruší," uvedl Černínský palác. Název vznikl v roce 2005 a zahrnoval nejprve osm, následně deset a nakonec až 17 zemí, aniž by toto mělo zahraničně - politické implikace ve vztazích k těmto zemím, doplnil.

Ministerstvo také uvedlo, že v souladu se zadáním vlády má více zaměřit svoji pozornost na Afriku. Z úspor, které vzniknou snížením platů diplomatů, bude částečně financováno rozšíření sítě zastupitelských úřadů v zahraničí, například ambasáda v Mali.

O zúžení seznamu zastupitelských úřadů nejvyšší politické důležitosti psaly Lidové noviny. Petříček deníku řekl, že hlavní důvod pro změnu je ekonomický, náklady se přesunou jinam. "Vracíme se do časů, kdy se seznam orientoval na velmoci, sousední země a klíčové instituce," řekl ministr.

Podle Zemana Petříček seznam top ambasád upravil bez konzultace s prezidentem a premiérem, jeho postup je neprofesionální a Petříček dělá hrubé chyby. Nezná význam Itálie v Evropské unii, nezná význam Maďarska ve visegrádské čtyřce, řekl o ministrovi prezident.