reklama

Happening se podle informací pořadatelů inspiroval 15letou švédskou žačkou Gretou Thunbergovou, která na protest proti změnám klimatu přestala každý pátek chodit do školy. Namísto toho protestuje před parlamentem a dožaduje se, aby švédská vláda dělala víc ve věci ochrany klimatu.

V Sydney podle agentury AP provolávalo na 1000 žáků v uniformách různá hesla, v Melbourne jich podobné množství protestovalo před parlamentem státu Viktorie. Konzervativní premiér Austrálie Scott Morrison kritiku své klimatické politiky odmítl. "Od školáků potřebujeme, aby se více učili a méně se věnovali bezbřehému aktivismu," řekl.

zdroj: YouTube

"Náš premiér si myslí, že bychom měli teď být ve škole, a možná má pravdu," řekla jedna demonstrující školačka původem z tichomořského atolu Tokelau. "Ale jak můžu jen tak sedět a nic nedělat pro to, abych chránila budoucnost naší planety, a také když se moje rodina na ostrově bojí stoupající hladiny oceánu?"

Austrálie se svými 25 miliony obyvateli patří mezi státy se špatnou emisní bilancí oxidu uhličitého. V rámci Pařížské klimatické dohody se zavázala do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 26 až 28 procent.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama