reklama

Požár vypukl v noci na dnešek v černošském předměstí Alexandra s více než 400.000 obyvateli. Mnoho lidí přišlo o veškerý už tak skrovný majetek a zůstalo jim pouze to, co měli na sobě. Zničeno či poškozeno požárem bylo 690 chatrčí a asi 2000 lidí přišlo o střechu nad hlavou. Oběti na životech dosud nejsou hlášeny.

Muže, který požár údajně záměrně založil, dav zlyčoval tak, že později zemřel v nemocnici. Policie incident vyšetřuje jako vraždu.

Johannesburg zničil požár (5:02) | zdroj: YouTube

"Když hasiči dorazili na místo, před nimi se odehrávalo inferno. Okamžitě začali evakuovat obyvatele oblasti do bezpečí," uvedla kancelář místního starosty. Hašení požáru komplikoval fakt, že hasiči měli k dispozici pouze jeden hydrant, navíc s nízkým tlakem vody. Zbylé hydranty byly nefunkční, protože je zničili vandalové, nebo je lidé zastavěli novými chatrčemi.

Během dneška vznikla v JAR celonárodní charitativní sbírka, v níž lidé mohli postiženým poslat peníze, oblečení nebo jídlo. Objevily se ale i nenávistné komentáře o tom, že mnozí z obyvatel Alexandry nebyli Jihoafričané, nýbrž přistěhovalci z jiných částí Afriky. Připomněly tak vlnu násilných nepokojů z posledních let namířených proti cizincům, kteří údajně původním černým Jihoafričanům berou práci.

Černošská čtvrť Alexandra je jednou z nejchudších městských oblastí v celé Jihoafrické republice. Nachází se zde až 20.000 podomácku vyrobených chatrčí. Čtvrti se též někdy přezdívá Gomora, podle biblického města symbolizujícího hříšný způsob života.

Loading...

2 komentáře (Poslední 08.12. 21:55) Napište svůj názor

reklama