Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spou mezi Saúdskou Arábií a OSN: Podaří se Francii zmírnit napětí?

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Paříž - Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault vyzval ke klidu při řešení sporu mezi Saúdskou Arábií a OSN ohledně zařazení Rijádu na černou listinu kvůli zabíjení dětí ve válce v Jemenu.

OSN zemi na tento seznam zapsala, následně ji ale vyškrtla a šéf OSN Pan Ki-mun obvinil Rijád z toho, že na organizaci vyvíjel nepřiměřený nátlak. Jak nyní uvedl ministr Ayrault, Francie by se mohla pokusit zmírnit napětí mezi oběma stranami.

Saúdská Arábie podle všeho hrozila OSN, že omezí financování některých programů organizace, což by ji citelně zasáhlo. Rijád byl tedy z černé listiny zemí porušujících práva dětí vyškrtnut. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun k tomu uvedl, že šlo o jedno z nejbolestivějších a nejobtížnějších rozhodnutí. Velvyslanec Saúdské Arábie při OSN nicméně odmítl, že by Rijád nějakým způsobem OSN hrozil. "Není to náš styl, není to naše kultura používat hrozby a zastrašování. OSN si velice vážíme," uvedl velvyslanec.

"Musíme udělat všechno pro to, aby se podařilo situaci uklidnit," uvedl Ayrault v sídle OSN. "Francie je vždy připravena, pokud jde o zajištění toho, aby mohla OSN vykonávat svou činnost," citovala ho agentura AFP.

Témata:  Francie OSN (Organizace spojených národů) Jemen

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 19:27

Havlíček naložil Fialovi: Jste megapopulista. Jde o "německé" platy

Mohou mít Češi výhledově německé mzdy? Slova premiéra Petra Fialy (ODS) se řeší i po týdnu. Podle místopředsedy dolní parlamentní komory Jana Skopečka (ODS) se rozdíl určitě nepodaří vyrovnat za čtyři roky. Fialu ostře zkritizoval exministr Karel Havlíček (ANO), podle kterého se předseda vlády mohl dopustit šíření poplašné zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Angela Merkelová

Merkelová se po dlouhé době ozvala. Řekla lídrům, co by měli dělat

Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu světa, poskytla rozhovor pro BBC, kde mluvila o Ukrajině, Vladimiru Putinovi, jaderné hrozbě a své interakci s Donaldem Trumpem. Merkelová vedla Německo po dobu 16 let a byla svědkem klíčových krizí, jako byla finanční krize, migrační krize v roce 2015 a invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2014.