Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Nizozemsku zadrželi muže kvůli podezření z terorismu

Nizozemí
Nizozemí
Foto: Pixabay

Nizozemská policie v Rotterdamu zadržela 24letého muže, kterého podezřívá z terorismu. Informoval o tom dnes server veřejnoprávní stanice NOS. Již v sobotu policisté zadrželi kvůli podezření z plánování teroristické útoku v nizozemském přístavním městě čtyři muže, pátého na jejich žádost zatkla policie v západoněmecké Mohuči. Podle policie ale dnešní případ s tím sobotním nesouvisí.

Zadržený 24letý muž se narodil v Nizozemsku, kořeny má ale v zahraničí. Policie uvedla, že má "nezápadní" původ. Podezřelý je z "podílu na teroristickém zločinu". Podrobnosti policisté nesdělili. V domě zadrženého v Rotterdamu se nenašly žádné zbraně ani výbušniny.

Nizozemský soud mezitím dnes prodloužil vazbu uvalenou na čtyři muže, které policie zadržela v Rotterdamu pro podezření z plánování teroristického útoku v sobotu nad ránem. "Vyšetřování bude v následujících dnech pokračovat s důrazem na odkrytí povahy a míry teroristické hrozby," uvedla dnes policie. Už v sobotu informovala, že se vůči mužům ve věku od 20 do 30 let rozhodla zakročit vzhledem k nadcházejícím oslavám příchodu nového roku, které jsou s ohledem na zvýšenou koncentraci lidí v ulicích považovány za rizikové.

V souvislosti se zadržením čtveřice mužů v Rotterdamu v sobotu německá policie zatkla v porýnské Mohuči 26letého Syřana, který rovněž žije v Rotterdamu a o víkendu byl na návštěvě u svého bratrance. Nizozemsko už požádalo o Syřanovo vydání.

Nizozemsko bylo zatím ušetřeno velkého teroristického útoku, jaké postihly Francii, Belgii, Británii či Německo. Místní úřady ale hrozbu spáchání atentátu nepodceňují. Varováním, že je země v hledáčku teroristů, byl srpnový útok tehdy 19letého Afghánce na nádraží v Amsterodamu, při kterém byli pobodáni dva Američané.

V červnu nizozemští policisté zadrželi dvě osoby podezřelé z plánování útoků. Jedním z jejich cílů měl být i známý Erasmův most v Rotterdamu. Sedm mužů, kteří údajně plánovali atentáty, zadržela policie také v září ve městech Arnhem a Weert. Při domovních prohlídkách tehdy našla sto kilogramů hnojiva, které je možné použít při přípravě výbušniny.

Témata:  Nizozemí policie Nizozemí terorismus

Související

Aktuálně se děje

4. října 2025 22:35

Babiš získal nejvíc preferenčních hlasů. Stanjura ve Sněmovně končí, Spolu řeší rozpad

Letošní sněmovní volby přinesly do Poslanecké sněmovny několik změn. Svůj mandát se sice podařilo obhájit 108 poslancům, mezi které patří například Marek Benda (ODS), ale naopak neuspěl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ani místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy