Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rok 2018 měl být oslavný, změnila ho vražda Kuciaka, hodnotí Kiska

Andrej Kiska, slovenský prezident
Andrej Kiska, slovenský prezident
Foto: prezident.sk **www.prezident.sk**

Loňský rok změnila vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. V novoročním projevu to dnes prohlásil slovenský prezident Andrej Kiska. Slováci museli po tomto hrozném činu odložit růžové brýle, společnost ale podle něj obstála. Jak Kiska ve své řeči poznamenal, k občanům takto promluvil naposledy; potvrdil tak, že už se o vrcholnou funkci nebude ucházet.

"V roce 2018 jsme měli spolu s přáteli z České republiky důstojně oslavit nesmírný význam hodnot svobody, demokracie a respektu k lidským a občanským právům, které nám před sto lety přinesla společná Československá republika," prohlásil Kiska. Rovněž si měli lidé "se zdvihnutým varovným prstem" připomenout 70 let od nástupu totalitního režimu a zavzpomínat i na 50 let od příchodu vojsk Varšavské smlouvy do Československa či na 30 let od takzvané svíčkové manifestace.

"Toto všechno jsme minulý rok dělali. Bohužel ale poznamenáni smutkem a hněvem. Protože všechno bylo jinak. Sám rok 2018 se zařadil do historie Slovenské republiky jako další přelomový osmičkový rok. Takový, ve kterém nestačilo vzpomínat, nestačilo připomínat si symboliku dějinných událostí a vysvětlovat jejich význam pro naši současnost i naši budoucnost. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové změnila rok oslav a vzpomínek na rok, který si budeme pamatoval jako rok zápasu o slušnost a spravedlnost," prohlásil Kiska. Slováci si podle prezidenta rovněž museli sundat růžové brýle "při psaní úspěšného příběhu naší vlastní země, abychom byli schopni čelit znechucení, nedůvěře a ztrátě naděje v lepší budoucnost".

"Obstáli jsme v té zkoušce? Bylo by troufalé vynášet nějaké definitivní historické verdikty. Navzdory tomu odpovím. Ano, obstáli jsme. Věřím, že do roku 2019 vstupujeme jako silnější a odolnější společnost," řekl.

Prezident prohlásil, že boj dobra se zlem ale trvá. Potvrzuje to i 30. výročí Sametové revoluce, které si budou Slováci, stejně jako Češi připomínat letos v listopadu. Tehdy se obyvatelé zbavili režimu, který šlapal po jejich právech a svobodách dlouhých 40 let. "Znamená to, že se už nemusíme snažit? Ne. Když hovořím o tom, že jsme v roce 2018 obstáli, nemyslím tím, že jsme vyřešili všechny problémy a odstranili všechny křivdy, které nás trápí," prohlásil Kiska.

"Velkou výzvou zůstává hledat a nabízet řešení, aby část naší společnosti neviděla východisko z hněvu či beznaděje v extrémních řešeních a politicích, kteří demokracií a svobodou pohrdají. Tato hrozba, často živená nenávistí, je skutečná. Budeme jí čelit i v nadcházejících prezidentských volbách či ve volbách do Evropského parlamentu," uzavřel slovenský prezident. Slováky vyzval, aby pokračovali ve snaze o slušné a spravedlivé Slovensko a nenechali se odradit tím, že se věci nemění tak rychle, jak by si přáli. "Nenechte se znechutit tím, že mnohým politikům jen pomalu dochází, co se v roce 2018 stalo. Demokracie nezná konečné vítězství ani konečné prohry. Demokracie je proces. Demokracie je práce. V roce 2019 nás čeká hodně práce," dodal.

Témata:  Andrej Kiska Slovensko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.