reklama

Trumpova administrativa čelila loni na jaře silnému tlaku opozice, nevládních organizací i části republikánů, aby skončila s rozdělováním rodin přistěhovalců, s nímž začala kvůli zpřísnění pravidel pro migranty. V médiích se tehdy objevovaly záběry plačících dětí zavřených v detenčních zařízeních bez kontaktu s rodiči.

Proti praktice se postavila řada veřejných osobností včetně Trumpovy dcery Ivanky. Prezident pak loni v červnu vydal dekret zakazující tento postup a nedlouho poté se proti odebírání dětí vyslovil i federální soud.

Právě při soudním jednání, po němž padlo rozhodnutí děti rodičům vrátit, vláda vyčíslila, že migrantům bylo odebráno přes 2700 dětí.

Ani po vydání Trumpova dekretu se na hranicích s praxí rozdělování rodin úplně nepřestalo, protože prezidentův výnos dává prostor pro to, aby imigrační úředníci děti v některých případech dál odebírali. Týká se to rodičů, kteří mají trestní minulost.

Loni v prosinci americké úřady uvedly, že od června 2018 takto odebraly na 80 dětí. I v tomto případě HHS čísla upravil: podle něj mezi 1. červencem 2018 a 7. listopadem 2018 úředníci rozhodli o odebrání 118 dětí migrantů.

Loading...

2 komentáře (Poslední 18.01. 13:24) Napište svůj názor

reklama