reklama

„Je to jako příprava na třetí světovou válku,“ řekl podle serveru News.com.au Inhofe. „Když mluvíme s našimi spojenci v regionu, už ani nevím, na čí stranu by se přiklonili,“ doplnil dále své obavy.

Podle senátora většina Američanů ani zbytek světa plně nechápou závažnost situace. „Obávám se, že naše varování není dostatečně jasné,“ řekl. Vadí mu především militarizace umělých ostrovů a korálových útesů. Ty se nacházejí ve vodách, na které si kromě Číny dělají nárok i další regionální státy.

Peking, který do výstavby ostrovů a tamních zařízení investoval rozsáhlé zdroje, tvrdí, že mají sloužit jako základny pro záchranné operace a výzkum. Na jednom z takových umělých ostrovů, který je známý jako Fiery Cross Reef, nyní čínské ministerstvo dopravy otevřelo „centrum pro námořní záchranné operace“.

Stavební práce byly dokončeny minulý rok. Dnes se na ostrově nachází více než 100 budov, a jedná se tak o třetí největší podobný projekt Číny. Ta tvrdí, že objekty slouží mimo jiné jako meteorologické a hydrologické stanice, nemocnice a další nevojenské objekty.

Organizace Asia Maritime Transparancy Initiative nicméně uvádí, že na Fiery Cross Reef byly vybudovány také radarové stanice a další komunikační zařízení. Přistávací dráha může snadno sloužit i vojenským letadlům. Experti na satelitních fotografiích navíc odhalili opevněné objekty, zpevněné hangáry nebo instalace s raketovými systémy a dalšími zbraněmi.

Čína v milém roce vyslala na ostrov lodě, které se mají účastnit záchranných misí. Ve stejném roce byla nicméně čínská pobřežní stráž integrována do armádních struktur a nyní funguje pod přímým vojenským velením.

Za militarizaci oblasti kritizoval Peking i australský ministr obrany. „Stavba a militarizace umělých prvků v Jihočínském moři, například, nezvýšila regionální důvěru v čínské strategické úmysly,“ řekl v pondělí v Singapuru. „Naopak, zvýšila obavy.“

reklama