Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína se připravuje na třetí světovou válku, varuje americký senátor

čínská letadlová loď
čínská letadlová loď
Foto: news.com

Republikánský senátor James Inhofe v průběhu středečního senátního slyšení varoval, že čínské kroky v Jihočínském moři připomínají přípravu na vypuknutí třetí světové války.

„Je to jako příprava na třetí světovou válku,“ řekl podle serveru News.com.au Inhofe. „Když mluvíme s našimi spojenci v regionu, už ani nevím, na čí stranu by se přiklonili,“ doplnil dále své obavy.

Podle senátora většina Američanů ani zbytek světa plně nechápou závažnost situace. „Obávám se, že naše varování není dostatečně jasné,“ řekl. Vadí mu především militarizace umělých ostrovů a korálových útesů. Ty se nacházejí ve vodách, na které si kromě Číny dělají nárok i další regionální státy.

Peking, který do výstavby ostrovů a tamních zařízení investoval rozsáhlé zdroje, tvrdí, že mají sloužit jako základny pro záchranné operace a výzkum. Na jednom z takových umělých ostrovů, který je známý jako Fiery Cross Reef, nyní čínské ministerstvo dopravy otevřelo „centrum pro námořní záchranné operace“.

China opens maritime rescue center on Fiery Cross Reef, “to better protect navigation and transport safety in the South China Sea”. @XHNews https://t.co/hzb9wirBm9 pic.twitter.com/EDmkyvanUR

— AMTI (@AsiaMTI) January 30, 2019

Stavební práce byly dokončeny minulý rok. Dnes se na ostrově nachází více než 100 budov, a jedná se tak o třetí největší podobný projekt Číny. Ta tvrdí, že objekty slouží mimo jiné jako meteorologické a hydrologické stanice, nemocnice a další nevojenské objekty.

Organizace Asia Maritime Transparancy Initiative nicméně uvádí, že na Fiery Cross Reef byly vybudovány také radarové stanice a další komunikační zařízení. Přistávací dráha může snadno sloužit i vojenským letadlům. Experti na satelitních fotografiích navíc odhalili opevněné objekty, zpevněné hangáry nebo instalace s raketovými systémy a dalšími zbraněmi.

Čína v milém roce vyslala na ostrov lodě, které se mají účastnit záchranných misí. Ve stejném roce byla nicméně čínská pobřežní stráž integrována do armádních struktur a nyní funguje pod přímým vojenským velením.

Za militarizaci oblasti kritizoval Peking i australský ministr obrany. „Stavba a militarizace umělých prvků v Jihočínském moři, například, nezvýšila regionální důvěru v čínské strategické úmysly,“ řekl v pondělí v Singapuru. „Naopak, zvýšila obavy.“

Témata:  Čína Peking Jihočínské moře válka armáda Senát USA

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.