Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína se připravuje na třetí světovou válku, varuje americký senátor

čínská letadlová loď
čínská letadlová loď
Foto: news.com

Republikánský senátor James Inhofe v průběhu středečního senátního slyšení varoval, že čínské kroky v Jihočínském moři připomínají přípravu na vypuknutí třetí světové války.

„Je to jako příprava na třetí světovou válku,“ řekl podle serveru News.com.au Inhofe. „Když mluvíme s našimi spojenci v regionu, už ani nevím, na čí stranu by se přiklonili,“ doplnil dále své obavy.

Podle senátora většina Američanů ani zbytek světa plně nechápou závažnost situace. „Obávám se, že naše varování není dostatečně jasné,“ řekl. Vadí mu především militarizace umělých ostrovů a korálových útesů. Ty se nacházejí ve vodách, na které si kromě Číny dělají nárok i další regionální státy.

Peking, který do výstavby ostrovů a tamních zařízení investoval rozsáhlé zdroje, tvrdí, že mají sloužit jako základny pro záchranné operace a výzkum. Na jednom z takových umělých ostrovů, který je známý jako Fiery Cross Reef, nyní čínské ministerstvo dopravy otevřelo „centrum pro námořní záchranné operace“.

China opens maritime rescue center on Fiery Cross Reef, “to better protect navigation and transport safety in the South China Sea”. @XHNews https://t.co/hzb9wirBm9 pic.twitter.com/EDmkyvanUR

— AMTI (@AsiaMTI) January 30, 2019

Stavební práce byly dokončeny minulý rok. Dnes se na ostrově nachází více než 100 budov, a jedná se tak o třetí největší podobný projekt Číny. Ta tvrdí, že objekty slouží mimo jiné jako meteorologické a hydrologické stanice, nemocnice a další nevojenské objekty.

Organizace Asia Maritime Transparancy Initiative nicméně uvádí, že na Fiery Cross Reef byly vybudovány také radarové stanice a další komunikační zařízení. Přistávací dráha může snadno sloužit i vojenským letadlům. Experti na satelitních fotografiích navíc odhalili opevněné objekty, zpevněné hangáry nebo instalace s raketovými systémy a dalšími zbraněmi.

Čína v milém roce vyslala na ostrov lodě, které se mají účastnit záchranných misí. Ve stejném roce byla nicméně čínská pobřežní stráž integrována do armádních struktur a nyní funguje pod přímým vojenským velením.

Za militarizaci oblasti kritizoval Peking i australský ministr obrany. „Stavba a militarizace umělých prvků v Jihočínském moři, například, nezvýšila regionální důvěru v čínské strategické úmysly,“ řekl v pondělí v Singapuru. „Naopak, zvýšila obavy.“

Témata:  Čína Peking Jihočínské moře válka armáda Senát USA

Související

Aktuálně se děje

15:10

9:07

Kauza Signal se opakuje. Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace s rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.