Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britský novinář John Cantlie, kterého zajal Islámský stát, je nejspíš stále naživu

John Cantlie, britský novinář zadržovaný IS
John Cantlie, britský novinář zadržovaný IS
Foto: Reprofoto YouTube

John Cantlie byl zajat v Sýrii v roce 2012 spolu s Američanem Jamesem Foleyem, který byl později teroristy popraven. Cantlie se naopak začal objevovat v islamistických propagandistických videích. Naposledy se objevil v roce 2016, kdy byl natočen na frontové linii v Mosulu. Britská vláda dnes oznámila, že je pravděpodobně stále naživu a v zajetí.

Novinářům to dnes sdělil britský ministr bezpečnosti Ben Wallace. Cantlie byl zkušeným válečným fotografem, který pokrýval události například v bojových zónách Iráku, Afghánistánu, Somálska Libye a Sýrie.

V Sýrii byl unesen dokonce dvakrát. Nejprve v červenci 2012, spolu s holandským fotografem Jeroenem Oerlemanem. Oba muži se pokusili o útěk, ten se jim však nezdařil a jejich věznitelé oba postřelili. O týden později je osvobodili bojovníci Svobodné syrské armády.

Po svém návratu do Velké Británie popsal zkušenosti z věznění pro BBC. „Když jste drženi v zajetí, máte zavázané oči a chlapík vám u hlavy drží pistoli, tak je to velmi skutečné,“ vzpomínal tehdy Cantlie. „Bylo nám naznačováno, že se potkáme se svým bohem, ptali se nás, zda jsme připraveni se s ním setkat a říkali, že jsme sami zaseli plody našeho zničení.“

V listopadu 2012 se do země vrátil, aby pokračoval ve své práci. Nedlouho poté byl však znovu unesen. Jamesi Foleymu, kterého zajali džihádisté spolu s ním, nakonec před kamerou uřízli hlavu. O Cantliem nebylo další dva roky slyšet, dokud se neobjevil na propagandistickém videu v typickém oranžovém úboru.

Od té doby byl využit v několika dalších videích. V prosinci 2016 byl zachycen na nahrávce z frontové linii v Mosulu. V roce 2017 se v iráckých médiích objevily zprávy, které tvrdily, že byl britský novinář zabit při jednom z leteckých útoků. V lednu 2019 však představitel Syrských demokratických sil řekl, že by Cantlie mohl být stále naživu v Sýrii.

Podle stanice CNN mluvil ministr Wallace nejprve obecně o britských rukojmích ve světě. Zdůraznil, že Velká Británie neplatí výkupné a odrazoval od něj i další země. Cantlieho jmenoval jako „nejprominentnějšího britského rukojmí“ a na konkrétní otázku, zda si myslí, že je novinář stále naživu, odpověděl že ano. Nespecifikoval však, jestli vláda předpokládá, že ho islamisté drží ve stále se zmenšující kapse, která je dosud pod kontrolou Islámského státu.

Témata:  John Cantlie Islámský stát únos / rukojmí Sýrie terorismus

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.