reklama

Video zveřejnily ve čtvrtek Íránské revoluční gardy (IRG). Nová balistická raketa, která je na něm zachycená, má dostřelit na vzdálenost zhruba 1000 kilometrů.

Odhalení zbraně se zúčastnili vysoce postavení důstojníci. Nechyběl generálmajor Muhammad Alí Džafarí, velitel IRG. Na videu je také Amir Ali Hadžizadeh, který velí vzdušným a kosmickým silám.

Nové rakety Dezful jsou vylepšenou verzí modelu Zolfaghar, které byly schopné dostřelit do vzdálenosti 700 kilometrů. Podle Hadžizadeha mají „dvojnásobnou ničivou sílu“.

„Představení tohoto zařízení na výrobu raket, které se nachází hluboko pod zemí, je odpovědí Západu .. který si myslí, že nám může zabránit v dosažení našich cílů pomocí sankcí a hrozeb,“ řekl podle stanice Deutsche Welle Džafarí.

„Evropané mluví o tom, jak omezit naše obranné kapacity zatímco mají tu troufalost a svojí ofenzivní mocí napadají nevinné lidi po celém světě,“ dodal velitel Íránských revolučních gard.

Ve středu, den před odhalením videa, oznámil Hadžizadeh v proslovu v Teheránu, že o vývoji raket nebude země vyjednávat. „Tato odstrašující síla byla vytvořena pro naši zem, a proto o ní nebudeme s nikým diskutovat,“ řekl.

V sobotu přitom Teherán vyzkoušel další z nových raket nazvanou Hoveizeh. „Tato střela s plochou dráhou letu s doletem přes 1300 kilometrů potřebuje velmi málo času na přípravu a může letět v malé výšce,“ sdělil při té příležitosti státní televizi ministr obrany Amír Hátamí.

Teherán trvá na tom, že je jeho raketový program defenzivní a zbraně nejsou uzpůsobeny k tomu, aby mohly nést jaderné hlavice. Írán navíc zatím jaderné zbraně nevlastní, přesto jeho balistický program vzbuzuje na Západě obavy.

reklama