reklama

Zpráva vydaná pod názvem „Demokracie v ohrožení“ uvádí, že je svoboda tisku v členských státech Rady Evropy ve „špatném stavu“, dokonce v nejhorším od konce studené války před více jak čtvrt stoletím.

Na dokumentu se podílela také Platforma na ochranu novinařiny a za bezpečnost novinářů. Zpráva varuje před narůstajícím počtem útoků, v minulém roce jich bylo zaznamenáno skoro dvojnásobné množství.

Report cituje dva mediálně nejznámější případy – vraždu novinářů Jána Kuciaka a Džámala Chášukdžího, kteří byli oba zavražděni v souvislosti se svojí prací. Věnuje se ale i desítkám dalších útoků, z nichž mnohé klasifikuje jako nejzávažnější. Podle stanice Deutsche Welle se v této kategorie objevily například bombový útok, napadení nožem nebo žhářský útok.

Vedle fyzických útoků na novináře si však zpráva všímá také zhoršení celkové atmosféry. „V roce 2018 jsme v mnoha členských státech zaznamenali zřetelný trend verbálních útoků a veřejné stigmatizace médií nebo jednotlivců,“ uvádí se v dokumentu.

Při popisu této atmosféry cituje Rada Evropy i českého prezidenta Miloše Zemana. „Příklady verbálních útoků politických vůdců zahrnují například vyjádření lítosti nad tím, že se z novinářů dosud nestal vyhynulý živočišný druh,“ cituje dokument ze Zemanova srpnového projevu.

Jako další příklad zhoršující se situace uvádí dokument trendy „líčení novinářů jako zrádců a vyhrožování, že budou sníženy veřejné prostředky podporující tisk na základě tvrzení, že otravují veřejnou debatu … za veřejné peníze,“

Speciální pozornost věnuje Platforma situaci v Turecku, kde bylo od pokusu o puč v roce 2016 zatčeno mnoho žurnalistů. Na konci roku 2018 jich bylo nadále zadržováno 130. Země se tak stala „největším světovým věznitelem novinářů“.

reklama