Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalá americká důstojnice byla obviněna ze špionáže pro Teheránu

Hasan Rúhání, íránský prezident
Hasan Rúhání, íránský prezident
Foto: kremlin.ru

Ze špionáže byla obviněna bývalá příslušnice amerického letectva. Na stranu Íránu měla přeběhnout v roce 2013 a poskytnout Teheránu cenné informace. Dříve pracovala v oblasti kontrašpionáže a měla přístup k citlivým informacím.

Monica Wittová pracovala pro americké letectvo mezi lety 1997 a 2008. Podle prokurátorů jí byl udělen nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky. Kromě Wittové byli obviněni i čtyři íránští občané, kteří se měli pokoušet nainstalovat výzvědný software do počítačů patřících jejím kolegům.

„Je to smutný den pro Ameriku, když jeden z jejích občanů zradí svoji vlast,“ řekl podle BBC asistent generálního prokurátora John Demers.

Obviněná žena měla prozradit utajené informace, včetně jmen některých agentů a detailů prováděných operací, v lednu 2012. V textu obvinění se mimo jiné uvádí, že byla vysílána na různé lokality na Blízkém východě, kde prováděla kontrašpionážní aktivity.

Monica Elfriede Witt is #wanted by the #FBI for her alleged involvement in criminal activities to include espionage & conspiracy to commit espionage. If you have info concerning Witt, contact your local FBI office or the nearest U.S. Embassy or Consulate. https://t.co/f0OsA1hayy pic.twitter.com/eb4pe5UsEe

— FBI (@FBI) February 13, 2019

„Wittová, která zběhla na stranu Íránu v roce 2013 je obviněna z toho, že pomáhala íránským výzvědným službám v útocích na své bývalé kolegy v americké zpravodajské komunitě,“ uvádí se v textu. „Wittová také měla zveřejnit kódové jméno a informace o utajené misi amerického ministerstva zahraničí.“

Krátce po přeběhnutí na stranu Íránu měla své znalosti Teheránu předat, s cílem způsobit Spojeným státům „vážné škody.“ „Milovala jsem tu práci a snažím se využít trénink, který mi byl poskytnut, k páchání dobra, namísto zla,“ napsala v jedné z sms zpráv, které poslala v roce 2012 svému íránskému kontaktu. V Íránu měla také konvertovat k islámu.

Čtyři Íránci, kteří byli také obviněni, měli pracovat pro Íránské revoluční gardy. Ministerstvo financí také uvalilo sankce na dvě íránské společnosti, které měly v konspiračních aktivitách sehrát svoji roli. Vyšetřovatelé věří, že byla Wittová naverbována právě na konferenci pořádané společností New Horizon Organization.

Na Monicu Wittovou i čtyři muže vydala FBI zatykač. Bývalá agentka se však pravděpodobně nachází v Íránu nebo jiné oblasti regionu. V původním dokumentu FBI, kde byla vedena jako pohřešovaná osoba, se zmiňovalo, že by mohla pracovat jako učitelka angličtiny v Afghánistánu nebo Tádžikistánu.

Témata:  USA špionáž bezpečnostní služby Írán Íránské revoluční gardy USA Washington

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Oteplí se, na letní teploty si ale počkáme

Letní teploty příští týden sice nedorazí, denní maxima se ale podle ČHMÚ.cz budou pohybovat nad 20 stupni.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Austrálie, ilustrační fotografie.

Komentář

ANZAC Day: Jak se z Austrálie a Nového Zélandu stal Západ? Ostrovanům vděčíme za mnohé

Australané, Novozélanďané a Tongané si v pátek připomněli ANZAC Day – den věnovaný památce Australského a novozélandského armádního sboru. Na první pohled by se Evropanům mohl zdát tento svátek marginální, ba dokonce nepodstatný. Takový názor by však svědčil spíše o neznalosti než o skutečném porozumění dějinám. Právě jednotky ANZAC sehrály klíčovou roli v podpoře spojeneckých sil během první světové války, často za cenu obrovských obětí. A jejich závazek pomoci Západu tím neskončil – tradice odvahy, solidarity a ochoty nést tíhu světových konfliktů zůstala v Austrálii a na Novém Zélandu živá dodnes.