Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalá americká důstojnice byla obviněna ze špionáže pro Teheránu

Hasan Rúhání, íránský prezident
Hasan Rúhání, íránský prezident
Foto: kremlin.ru

Ze špionáže byla obviněna bývalá příslušnice amerického letectva. Na stranu Íránu měla přeběhnout v roce 2013 a poskytnout Teheránu cenné informace. Dříve pracovala v oblasti kontrašpionáže a měla přístup k citlivým informacím.

Monica Wittová pracovala pro americké letectvo mezi lety 1997 a 2008. Podle prokurátorů jí byl udělen nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky. Kromě Wittové byli obviněni i čtyři íránští občané, kteří se měli pokoušet nainstalovat výzvědný software do počítačů patřících jejím kolegům.

„Je to smutný den pro Ameriku, když jeden z jejích občanů zradí svoji vlast,“ řekl podle BBC asistent generálního prokurátora John Demers.

Obviněná žena měla prozradit utajené informace, včetně jmen některých agentů a detailů prováděných operací, v lednu 2012. V textu obvinění se mimo jiné uvádí, že byla vysílána na různé lokality na Blízkém východě, kde prováděla kontrašpionážní aktivity.

Monica Elfriede Witt is #wanted by the #FBI for her alleged involvement in criminal activities to include espionage & conspiracy to commit espionage. If you have info concerning Witt, contact your local FBI office or the nearest U.S. Embassy or Consulate. https://t.co/f0OsA1hayy pic.twitter.com/eb4pe5UsEe

— FBI (@FBI) February 13, 2019

„Wittová, která zběhla na stranu Íránu v roce 2013 je obviněna z toho, že pomáhala íránským výzvědným službám v útocích na své bývalé kolegy v americké zpravodajské komunitě,“ uvádí se v textu. „Wittová také měla zveřejnit kódové jméno a informace o utajené misi amerického ministerstva zahraničí.“

Krátce po přeběhnutí na stranu Íránu měla své znalosti Teheránu předat, s cílem způsobit Spojeným státům „vážné škody.“ „Milovala jsem tu práci a snažím se využít trénink, který mi byl poskytnut, k páchání dobra, namísto zla,“ napsala v jedné z sms zpráv, které poslala v roce 2012 svému íránskému kontaktu. V Íránu měla také konvertovat k islámu.

Čtyři Íránci, kteří byli také obviněni, měli pracovat pro Íránské revoluční gardy. Ministerstvo financí také uvalilo sankce na dvě íránské společnosti, které měly v konspiračních aktivitách sehrát svoji roli. Vyšetřovatelé věří, že byla Wittová naverbována právě na konferenci pořádané společností New Horizon Organization.

Na Monicu Wittovou i čtyři muže vydala FBI zatykač. Bývalá agentka se však pravděpodobně nachází v Íránu nebo jiné oblasti regionu. V původním dokumentu FBI, kde byla vedena jako pohřešovaná osoba, se zmiňovalo, že by mohla pracovat jako učitelka angličtiny v Afghánistánu nebo Tádžikistánu.

Témata:  USA špionáž bezpečnostní služby Írán Íránské revoluční gardy USA Washington

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.