Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Naděje pro pacienty s Alzheimerem? Vědci testují převratný lék

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Kanadští vědci vyvíjejí nový lék, který by mohl revolučně změnit stav pacientů postižených Alzheimerovou nemocí a starých lidí trpících ztrátou paměti. Dosud ho otestovali pouze na myších, do dvou let by však chtěli přejít ke klinickým testům na lidech.

Výzkumníci tvrdí, že by nové léky mohly zvrátit proces ztráty paměti u starších lidí, včetně pacientů v rané fázi Alzheimerovy choroby. Pozitivní účinky byly zatím zjištěny pouze u laboratorních myší, vědci však připravují plány na testování u starších lidských pacientů a lidí trpících depresemi.

U starých myší, kterým byly léky podány, „navrátily kondici mladších jedinců“. „Naše zjištění přímo ovlivní negativní dopady stárnutí. Mezi nimi ztrátu paměti, schopnost učení, výkonných funkcí, rozhodování a plánování,“ sdělil podle deníku Independent dokor Etienne Sibille, který výzkum vedl.

Vědci nejprve identifikovali specifický problém v systému, který ovládá neurotransmiterní chemickou látku GABA v mozku lidí s depresemi. Stejný problém však postihuje i lidi se schizofrenií nebo Parkinsonovu chorobou.

Tento selhávající systém se následně pokusili znovu aktivovat upravenými léky proti úzkosti, konkrétně benzodiazepiny. Přitom zjistili, že mohou touto cestou efektivně obnovit paměť. Při pokusech na myších odhalili, že léky nejenom potlačí symptomy, ale vedou i k pozitivním modifikacím v samotném mozku. S „chirurgickou přesností“ se zaměřují jen na poškozené buňky, které obnoví.

„Staré buňky se obnovily tak, že vypadaly úplně stejně jako mladé mozkové buňky,“ popsal Sibille. Jeho vědecký tým je přesvědčený, že budou látky stejným způsobem fungovat i u lidí, klinické testy však nezačnou dříve, než za dva roky. Sibille si představuje, že by v budoucnu mohly být užívány v podobě běžně dostupných prášků.

Témata:  léky alzheimerova nemoc vědci

Související

Aktuálně se děje

1. května 2025 18:09

Anna Slováčková (†29) svým tragickým osudem inspirovala ostatní. Nemocnice praskají ve švech

Úmrtí zpěvačky a herečky Anny Slováčkové ve věku pouhých 29 let hluboce zasáhlo českou veřejnost a zároveň znovu upozornilo na důležitost preventivních zdravotních prohlídek. Právě ty totiž hrají klíčovou roli při včasném odhalení rakoviny prsu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Dejte americkému prezidentovi učebnici dějepisu. Trump nemá ponětí, co dělá

Ekonomové i přední světová média na to opakovaně upozorňovali. Přesto administrativa prezidenta Donalda Trumpa tvrdohlavě pokračovala v konfrontační a krátkozraké zahraničněobchodní politice, která systematicky ignorovala základní makroekonomické zákonitosti. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Americká ekonomika aktuálně klesla o 0,3 %. Nejde sice o dramatický pád, ale je to první jasný signál oslabení od pandemického otřesu v první polovině roku 2020. Iluze o slibovaném „zlatém věku“ Spojených států se začíná drolit pod tíhou reálných čísel.