Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf USA Donald Trump přiletěl do Hanoje. Ve středu se setká s Kimem

Donald Trump přiletěl do Hanoje
Donald Trump přiletěl do Hanoje
Foto: Profimedia

Americký prezident Donald Trump přiletěl dnes do Hanoje, kde se ve středu a ve čtvrtek setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Ten do vietnamské metropole dnes dorazil ještě před šéfem Bílého domu po téměř sedmdesátihodinové cestě vlakem a autem.

Prezidentský letoun Air Force přistál v Hanoji po setmění krátce před 21:00 místního času (před 15:00 SEČ). Trumpa na letišti přivítali zástupci Vietnamu i Spojených států. Kolonu vozů cestou do hotelu JW Marriott, kde je americký prezident ubytován, zdravily davy lidí, kteří mávali vietnamskými, americkými a severokorejskými vlajkami.

"Právě jsem přicestoval do Vietnamu. Děkuju všem lidem za velkolepé přijetí v Hanoji. Obrovské davy a tolik lásky!" napsal Trump na twitteru.

Just arrived in Vietnam. Thank you to all of the people for the great reception in Hanoi. Tremendous crowds, and so much love!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 26. února 2019

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové se Trump s Kimem ve středu večer místního času nejprve setkají mezi čtyřma očima, následovat bude pracovní večeře. Té se již zúčastní také jejich poradci. Hlavní část oficiálních jednání je plánována na čtvrtek.

Na červnové historické schůzce v Singapuru se Trump a Kim společně zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily.

Očekávání od dvoudenního summitu v Hanoji jsou vyšší, než byla v loňském roce, kdy pouhé podání rukou amerického a severokorejského vůdce bylo považováno za historickou událost. Trump nicméně v neděli možnost nějakého zásadního průlomu relativizoval. "Nikam nespěchám. Nechci testy (jaderných zbraní a raket dlouhého doletu). Pokud nebude (KLDR) testy provádět, budeme spokojeni," řekl americký prezident.

Severní Korea chce na oplátku od Spojených států především postupné rušení hospodářských sankcí, které ochromují její ekonomiku. To ovšem Washington odmítá a trvá na tom, že KLDR se musí nejprve "zcela, ověřitelně a nezvratně" zbavit svých atomových zbraní, a teprve poté mohou být sankce odvolány.

Témata:  Donald Trump Kim Čong-un Severní Korea USA Vietnam

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.