Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozadí útoku v Utrechtu: Co předcházelo krvavé střelbě?

Nizozemí - Utrecht
Nizozemí - Utrecht
Foto: Pixabay

Po střelbě v tramvaji v nizozemském městě Utrechtu policie odvolala výzvu obyvatelům, aby nevycházeli. Podle veřejnoprávní stanice NOS vyšetřovatelé nevylučují, že střelba mohla být zločinem z vášně. Podle očitých svědků totiž pachatel mířil na ženu, kterou podle všeho znal, a na lidi, kteří se jí snažili pomoci. Policisté už dříve uvedli, že považují terorismus za jeden z možných motivů.

"Mohl to být i zločin z vášně," řekl stanici NOS policejní mluvčí Bernard Jens. Starosta Utrechtu Jan van Zanen přitom už dříve incident označil za teroristický čin. Mluvčí Jens zároveň vyvrátil informace, že se dnes střílelo na více místech Utrechtu.

Podle očitého svědka činu, jednadvacetiletého Nielse, kterého citovala stanice NOS, se střelec zaměřil na jednu osobu. "Cílil na lidi, kteří se pokusili té ženě pomoci," uvedl.

Dnešní střelba v tramvaji si vyžádala tři mrtvé. Původní bilanci devíti zraněných policie mezitím snížila na pět.

Policie po 37letém střelci nadále pátrá. Ve zvýšené pohotovosti jsou i policisté v okolních zemích - Německu a Belgii.

Témata:  střelba v Utrechtu Nizozemí střelba policie Nizozemí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.