Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump triumfuje. Otočí vyšetřování Ruska ve svůj prospěch?

Donald Trump při jednání s českým premiérem Andrejem Babišem v Oválné pracovně Bílého domu (7.3.2019).
Donald Trump při jednání s českým premiérem Andrejem Babišem v Oválné pracovně Bílého domu (7.3.2019).
Foto: Reprofoto The Washington Post

Komentář Petra Šulky – Dlouho očekávaná zprava vyšetřovatele Roberta Muellera je venku. A pro demokraty je obrovským zklamáním. I přes intenzivní vyšetřování se Muellerovi a jeho týmu nepodařilo dokázat spojení Trumpovi kampaně s Moskvou. „Russiangate“ je u konce. Trump slaví a demokraté jsou v šoku

Je třeba říci, že se Mueller doopravdy snažil. V rámci pídění se po informacích o spiknutí odeslal 2800 obsílek, 500 příkazů k domovním prohlídkám a požádal o pomoc 13 cizích vlád. Zaměstnal 19 právníků a 40 agentů FBI, analytiky, účetní a další experty. Jeho tým vyslechl přibližně 500 svědků. V důsledku jeho práce bylo odsouzeno, obžalováno či obviněno 34 osob a tři organizace. Vše vyšlo na více než 25 milionů dolarů. 

Měl plnou podporu demokratické strany, jejichž představitelé občas pustili do médií zprávu o vážnosti důkazů. Weby čtyř médií, které jsou k Trumpovi nejostřejší – The Washington Post, The New York Times, MSNBC a CNN, vyprodukovaly za 22 měsíců o vyšetřování dohromady těžce představitelných 8500 článků.

Většina médií v USA jede na protitrumpovské notě a předháněla se v odhalování „šokujících faktů“ o spojení Trumpa s Putinem a o jejich společných piklích proti Hillary Clintonové. Spřádaly se plány a teorie na Trumpův impeachment a předčasné volby. Kauza byla všude a Američany začala jednotvárnost a množství zpráv nudit do takové míry, že poklesla sledovanost hlavních zpravodajských kanálů během reportáží o ní a samotná důvěra v média. 

Proto krach Muellorova vyšetřování, které nenašlo žádné důkazy, mnohé šokoval. Během jednoho dne se zhroutil jeden z pilířů antitrumpovské politiky. Demokraté ztratili na Trumpa bič, který jim dovolil jej peskovat. Mnozí to ještě nepochopili. Demokratický kongresman a šéf legislativního výboru Jerrold Nadler si chce pozvat na kobereček ministra spravedlnosti Williama Barra, aby vysvětli údajné nesrovnalosti v rozhodování jeho úřadu během vyšetřováni. Tlak demokratů prý kolem „ruské stopy“ neskončí.

Většina demokratů a médií, včetně CNN a New York Post, kteří jinak kritikou Trumpa nešetří, další vyšetřování a patlání se v kauze považuje za „jízdu na mrtvé mule“, jak to vyjádřil jeden nejmenovaný demokratický senátor. Naopak s hrůzou očekávají, co bude dělat Trump. Tomu zproštění obvinění rozvázalo ruce a dodalo půdu pod nohama. V první řadě to schytají média. Mnohá z nich rozhodně nebyla vyvážená a kritická a brala jakoukoliv kachnu, která v souvislosti s Ruskem a Trumpem unikla jako jasnou věc. Opět to sníží jejich důvěryhodnost a Trump na ně a jejich kritiku nebude muset brát ohledy.

Demokratickou stranu má nyní Trump doslova na talíři. Svými hysterickými útoky a nerozumnými výroky si podrazila pod sebou stoličku. Navíc minulý týden přišla zajímavá zpráva z Ukrajiny. Vrchní státní zástupce Lucenko zahájil vyšetřování vměšování ukrajinských oligarchů a organizací do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Ovšem ve prospěch Hillary Clintonové! Vzhledem k pofidérnosti důkazů a k přihlédnutím k tomu, jak skončilo vyšetřování jeho samotného lze jen těžko předpokládat, že Trump bude touto kartou hrát.

 Nyní, rok před prezidentskými volbami, je Trump v naprosto unikátní a komfortní situaci. Média k němu kritická a demokratická opozice se totálně blamovala. Navíc demokraté jsou rozhádání a nejsou schopni vygenerovat skutečně silnou osobnost, která by se Trumpovi dokázala za rok v prezidentských volbách rovnocenně postavit.

Prezident to dozajista pochopil a tuto situaci využije. Pročistí administrativu od váhavých a přiková si k sobě republikánskou stranu. Na mezinárodní scéně může začít už několikrát slibované oživování vztahů s Ruskem. Jakákoliv zmínka o svazku Trump-Putin během voleb vyvolá jen salvu smíchu. Den, kdy byly oznámeny výsledky Muellerova vyšetřování, byl dnem, kdy byl Trump podruhé zvolen.        

Témata:  Donald Trump Robert Mueller USA Senát USA Kongres Spojených států amerických (United States Congress) Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.