Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záchrana uprchlíků: Námořní operace Sophia má pokračovat, ovšem bez lodí

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Politické rozhodnutí členských zemí Evropské unie o půl roku prodloužit činnost operace EU Sophia, ale zároveň dočasně zastavit práci všech plavidel v ní působících, evropské námořní operaci v zásadě znemožňuje účinným způsobem naplňovat mandát. Novinářům to dnes řekla mluvčí komise Maja Kocijančičová s tím, že tento názor zastává i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Předběžná dohoda diplomatů zemí EU z úterního večera o další podobě operace, která byla zahájena kvůli vysokému počtu migrantů připlouvajících v roce 2015 přes Středozemní moře do Evropy, musí být ještě do konce měsíce formálně odsouhlasena. Stát by se tak mělo podle informací ČTK už dnes. Důraz má být nově kladen na pozorování oblasti ze vzduchu a na pokračování výcviku libyjské pobřežní stráže.

Jakmile členské země věc oficiálně potvrdí, ukončí velitel Sophie veškerou činnost do operace zapojených plavidel, uvedla Kocijančičová. "My se budeme snažit zmírnit efekty, které to bude mít, ale je zjevné, že mandát naplňován nebude," podotkla. Sophia má také například kontrolovat embargo OSN na dovoz zbraní do Libye a na nelegální vývoz ropy z ní.

Itálie, která má v operaci významné slovo, neúspěšně žádá ostatní země EU, aby si přebíraly uprchlíky, které lodě operace v souladu s námořním právem zachrání na moři a které by měly vysadit v nejbližším bezpečném přístavu, v naprosté většině případů italském. Vláda v Římě postupuje v této věci radikálně a odmítá například vpouštět do svých přístavů lodě nevládních organizací s naloděnými migranty.

Neúspěšné jsou ale stále snahy států unie dohodnout - v souladu se závěry jednoho ze summitů EU - vznik "vyloďovacích středisek", ať už v EU či v zemích mimo ni, kde by mohla plavidla lidi zachráněné na moři bezpečně a pod kontrolou vyloďovat.

"Řešení okolo vyloďování zatím nebylo nalezeno," potvrdila dnes mluvčí komise. Pozastavení námořních operací podle Kocijančičové přímo souvisí s pokračující snahou vymyslet, co mají evropské lodě z operace Sophia se zachráněnými migranty vlastně dělat.

"Od počátku dáváme jasně najevo, že operace Sophia je zásadní částí práce EU na likvidaci obchodního modelu pašeráků migrantů a na zlepšení bezpečnosti a stability ve Středozemním moři," podotkla dnes mluvčí.

Témata:  operace Sophia Federica Mogherini EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:33

Nová éra Jamese Bonda: Amazon přebírá otěže legendární franšízy

Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří po desetiletí utvářeli podobu filmové série o Jamesi Bondovi, předali kreativní kontrolu nad franšízou Amazon MGM Studios, čímž uzavírají více než šedesátiletou éru rodiny Broccoliových. Amazon slibuje zachovat tradiční premiéry v kinech, ale zároveň plánuje rozšířit značku do nových formátů. Agent 007 tak vstupuje do nové kapitoly pod vedením technologického giganta.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.