Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boj proti pašerákům uprchlíků: Velení operace Sophia převezmou po Italech Španělé

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Foto: Amnesty International

Řím - Velení nad operací Sophia dnes od Itálie převezme Španělsko. Od zahájení operace bylo ve Středomoří zatčeno přes 100 osob podezřelých z pašeráctví lidí a zachráněno kolem 40.000 migrantů. Ozývá se ale i kritika.

Předávací ceremoniál se podle agentury ANSA uskuteční na námořní základně Taranto v jižní Itálii. Španělsko povede námořní operace z paluby lodi Cantabria pod vedením kontradmirála Javiera Morena Susanna. Členské státy EU na operaci Sophia vyčlenily 11 lodí a šest letadel, uvedla agentura ANSA.

Původním plánem operace Sophia bylo rozvrátit obchodní model pašeráků. Mandát operace byl později rozšířen na uplatňování zbrojního embarga OSN na volném moři u pobřeží Libye a výcvik libyjské pobřežní stráže.

"Co se týče záchrany lidských životů, Sophia funguje skvěle," řekl švýcarské agentuře SDA ředitel římského Institutu globálních studií Nicola Pedde. Naznačil tím, že původní poslání, boj proti pašerákům, pokulhává.

Kritici operace uvádějí, že pašeráci místo dražších lodí začali používat levné gumové čluny, přičemž počítají s tím, že lodě EU či humanitárních organizací osazenstvo chatrných člunů zachrání.

Podle britského odborníka na oblast obrany a bezpečnosti Petera Robertse jsou užívaná plavidla i letadla sofistikovaná. Letadla navržená k pátrání po jaderných ponorkách v severním Atlantiku tak hledají "malé gumové čluny u libyjského pobřeží". Roberts to pokládá za plýtvání zdroji.

Zvýšená aktivita libyjských pobřežních hlídek je podle agentury Frontex jedním z důvodů snížení počtu migrantů do Itálie minulý měsíc. Ten se v červenci snížil o 57 procent ve srovnání s červnem. Co se týče výcviku libyjské pobřežní stráže, kritici tvrdí, že EU si neuvědomuje její provázanost s milicemi, které se na pašování lidí podílejí, a může tak pašerákům nevědomky nahrávat.

Témata:  operace Sophia uprchlíci Itálie Španělsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.