Damašek – Islámský stát (IS) se opět dostal do popředí poté, co se přihlásil k teroristickým útokům v americkém Orlandu. Analýza společnosti Stratfor ale tvrdí, že Islámský stát v Sýrii stále ztrácí území a je slabší, než by se mohlo zdát.
IS v Sýrii
„Islámský stát je v Sýrii v krizi," uvádí na začátek analýza. Připomíná, že se této skupině během minulých tří let podařilo „změnit se z místní nepříjemnosti na sílu s globální relevantností, která v roce 2014 vyhlásila chalífát na území od iráckého guvernorátu Dijíla po syrské Aleppo."
Tím se mu podařilo zatáhnout dvě země do jednoho konfliktu a přitáhnout pozornost významných světových velmocí, včetně Ruska Spojených států a Turecka. „Dnes skupina udržuje přítomnost v oblasti od západního Iráku po syrsko-libanonskou hranici – což je impozantní rozsah území," uvádí analýza.
Následně ale upozorňuje, že zdání může klamat a skutečný dosah skupiny se omezuje na velmi malé a oddělené enklávy. Území, které vyplňuje prostor mezi nimi jsou totiž většinou pouště.
Nejsilnější období už IS má za sebou
„A když se podíváme na tři klíčové oblasti skupiny v Sýrii – sever provincie Aleppo, Rakku a Dajr az-Zaur, ukáže se, že IS ve svém roztříštěném samozvaném impériu ztrácí převahu. Společně tato území tvoří základ moci IS v zemi a jsou klíčová pro udržení zdrojů příjmů, bojovníků a materiálu. A přesto jsou všechny tři ohroženy," vysvětluje analýza.
I přes toto oslabení bude podle analýzy IS představovat i nadále smrtící hrozbu a bude se také pokoušet najít nové strategie, jak se vypořádat se ztrátou svého území. „Ale i když bude i nadále vyhrávat bitvy a obsazovat vesnice, období nejvyšší síly v Sýrii už má skupina bezpochyby za sebou," tvrdí.
Na druhou stranu ale varuje, že ačkoliv bude skupina navzdory symbolickým ziskům oslabovat, Islámský stát a jemu podobné skupiny zcela nevymizí, „dokud přetrvává rozhořčení sunnitů".
Skutečná porážka bude těžší
Analýza dále vysvětluje, že se Islámskému státu podařilo rozšířit sféru svého vlivu mimo jiné také zapojením konvenční techniky a zbraní. To by se ale nyní mohlo obrátit proti němu – jeho tři hlavní enklávy se ocitly pod silným tlakem, proti kterému konvenční metody fungovat nebudou. Spolu se ztrátou území navíc přichází i rozbití zásobovacích cest, které jsou k provozu obrněných vozidel a těžkého dělostřelectva nutné.
Islámský stát se tak bude podle analýzy snažit vyvinout a přizpůsobit se novým podmínkám. Od konvenčních bojů se tak zřejmě přesune zpět k povstaleckým taktikám a teroristickým útokům, které již nebudou mít za cíl udržení území, ale způsobení co největších ztrát a poškození jejich nepřátelům.
Kompletní zničení IS by ale podle ní vyžadovalo otočit proti němu obyvatelstvo - „něco, k čemu může dojít pouze za předpokladu, že bude vyřešena syrská občanská válka," podotýká. Jak totiž dodává, občanská válka jednak odvádí pozornost od boje proti IS, ale také vytváří podmínky, ve kterých se skupinám jako Islámský stát a Džabat an-Nusra daří.
„A na rozdíl od ofenzívy proti IS bude vyřešení tohoto většího konfliktu vyžadovat víc než nálety a rebelské koalice," uzavírá.
Témata: Islámský stát , Syrská krize, Sýrie
Související
27. srpna 2024 6:32
25. srpna 2024 16:08
25. dubna 2024 16:34
9. dubna 2024 20:09
3. srpna 2023 20:45
31. května 2023 10:33