reklama

Hlava katolické církve vyjádřila "šok a lítost" nad zprávami o požáru chrámu, který je podle papeže "symbolem křesťanství ve Francii a v celém světě", uvedl v oficiálním vyjádření vatikánský mluvčí Alessandro Gisotti.

Ruský prezident Putin označil požár za tragédii, která způsobila bolest v srdcích všech Rusů. Šéf Bílého domu Trump prohlásil, že katedrála je "jedním z největších světových pokladů". Podle libanonského premiéra Saada Harírího je požár "tragédií pro lidstvo".

Mluvčí japonské vlády uvedl, že zkáza katedrály je ztrátou pro celý svět a jihokorejský prezident Mun Če-in vyzval, aby se země spojily a pomohly pařížské památce opět vstát z popela. "Naši lásku k lidstvu můžeme zralým způsobem dokázat při rekonstrukci," zdůraznil Mun.

Mnoho světových lídrů už nabídlo konkrétní pomoc včetně finančních příspěvků. Český kabinet čeká na rozhodnutí francouzské vlády o postupu rekonstrukce a organizování sbírky, ministr kultury Antonín Staněk ale už v pondělí nabídl pomoc českých odborníků při obnově chrámu.

"V sázce je mnohem víc než materiální pomoc. Požár katedrály Notre-Dame nám znovu připomněl, že nás spojuje něco mnohem důležitějšího a hlubšího, než smlouvy," řekl dnes v projevu před Evropským parlamentem předseda Evropské rady Donald Tusk. Šéf europarlamentu Antonio Tajani pak vyzval poslance, aby na rekonstrukci přispěli svým denním platem.

"Polsko ví, jaké to je ztratit v ohni kulturní dědictví. Sami jsme vystavěli Varšavu ze sutin. Katedrálu Notre-Dame obnovíme společně jako Evropané," uvedl už v pondělí na twitteru polský premiér Mateusz Morawiecki.

Loading...
reklama