Washington – Ruský prezident Vladimir Putin chce být viděn jako rovný americkým lídrům a při schůzkách na nejvyšší úrovni proto zůstává věcný. O jeho chování promluvil pro dubnové vydání amerického magazínu The Atlantic americký prezident Barack Obama.
I přes oficiální rétoriku Kremlu si je Putin podle Obamy vědom, že „celkové postavení Ruska ve světě je výrazně omezeno". „A skutečnost, že napadne Krym, nebo se snaží podpořit syrského prezidenta Bašára Asada z něj jen tak hráče neudělá. Na žádném z významných setkání nevidíte, že by Putin pomáhal utvářet agendu. Když na to přijde, nenajdeme schůzku G20, kde by Rusko nastolilo program kolem některé z otázek, které jsou důležité," uvedl Obama rozhovoru.
„I tak má stále zájem být vidět jako náš rovnocenný partner a pracovat s námi, protože není úplně hloupý," cituje Obamu deník The Moscow Times.
Od anexe Krymu rozpoutali moskevští úředníci i tamní média zvýšenou anti-západní a anti-americkou rétoriku – část těchto zpráv se přímo zaměřovala proti Obamovi. Taková propaganda ale podle amerického prezidenta slouží čistě pro ruskou domácí „spotřebu". Když dojde na společnou schůzku, snaží se prý Putin být zdvořilý.
„Pravdou je, že ve skutečnosti je Putin při všech našich setkáních úzkostlivě zdvořilý, upřímný," uvedl v interview Obama. „Naše setkání jsou velmi věcná. Nikdy mě nenechal čekat dvě hodiny, jako to udělal spoustě dalších lidí," dodal.
Světové agentury už dříve informovaly například o tom, že ruský prezident přišel pozdě na setkání s britskou královnou Alžbětou II., papežem Františkem nebo americkými a evropskými úředníky. Bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nechal dokonce čekat čtyři hodiny.
„Faktem je, že Ukrajina, která není členem NATO, bude náchylná k vojenské nadvládě ze strany Ruska, bez ohledu na to, co děláme," přiznal Obama. „Putin na Ukrajině jednal v reakci na to, že jeho satelit chtěl vyklouznout ze sevření Moskvy. Improvizoval ve snaze udržet si tam kontrolu. Přesně to samé dělá v Sýrii. Za což platí obrovskou cenu na úkor blaha své vlastní země," myslí si americký prezident.
„Skutečná moc znamená, že můžete dostat to, co chcete, aniž byste museli vyvinout násilí. Rusko by bylo mnohem silnější, kdyby Ukrajina vypadala jako nezávislá země, ale přitom by to byla kleptokracie, kde by mohl dál tahat za nitky," dodal Obama.
Témata: Barack Obama, Vladimír Putin
Související
25. září 2024 22:04
26. července 2024 20:41
19. května 2023 20:18
15. října 2022 20:44
13. března 2022 21:29
8. listopadu 2021 17:44