Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie v koncích: Udělali jsme co jsme mohli, teď je řada na EU

Vlajka Itálie
Vlajka Itálie
Foto: Pixabay

Řím - Itálie podobně jako mnohé další evropské země bojuje s náporem uprchlíků prakticky od počátku migrační krize. Tamní prezident Sergio Mattarella nyní tvrdí, že jeho země udělala vše, co mohla, je prý ale na čase, ale Evropská unie za uprchlickou krizi konečně převzala odpovědnost.

Itálie podle Mattarella vyzvala EU, aby "zřídila srozumitelný společný přístup spolu se zeměmi, které migranti opouštějí". "Je to problém, kterému čelí celá Evropa," dodal podle agentury AP.

"Itálie dělá vše, co může, ale EU musí převzít odpovědnost za přijímání přistěhovalců, nejen v naléhavých a složitých situacích, ale i s dějinnou a všeobecnou perspektivou tohoto fenoménu," dodal Mattarella během své návštěvy Rumunska.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvedla, že letos dorazilo do Itálie již přes 48 tisíc migrantů. Mattarella přitom už dříve vyzval Evropskou unii, aby "nenechala Itálii samotnou" čelit přílivu přistěhovalců.

Poukazoval také na to, že proud migrantů směřujících do Itálie v létě značně zesílí. Itálie i Evropa navíc podle něj vděčí ostrovanům z ostrova Lampedusa, kteří "zachraňují životy těm, kteří prchají před hladem a válkou." 

Témata:  uprchlíci Itálie Sergio Mattarella

Související

Aktuálně se děje

4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.