reklama

Zákaz má podle něj snížit rizika v oblasti kybernetické bezpečnosti. Ruská vesmírná agentura Roskosmos zkritizovala rozhodnutí Pentagonu jako "další projev nekalé konkurence na mezinárodním trhu kosmických služeb".

Americké ministerstvo připojilo Rusko k Číně, Severní Koreji, Íránu, Súdánu a Sýrii, které tento zákaz postihl již dříve. Zákaz, který se vztahuje také na poskytování servisu spojovacích družic, úřady vysvětlily hrozbou "nepřijatelného rizika pro počítačovou bezpečnost" USA.

Americké zřeknutí se ruských služeb při vynášení komerčních družic do kosmu podle ředitele pro pilotované lety Roskosmosu Sergeje Krikaljova Rusům moc neuškodí. "To spíše hrozí jim (Američanům) než nám. Omezení ve využívání našich služeb ohrožuje ty, kdo tyto služby používají," řekl Krikaljov.

Rusko loni vyneslo na oběžnou dráhu několik družic Lemur-2, určených pro navigaci námořních lodí a meteorologii, a předloni ruská raketa vynesla do vesmíru americkou spojovací družici Echostar-21. Ruské vesmírné lodě slouží také k dopravě amerických astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), připomněl Interfax.

reklama