reklama

Dopis neziskových organizací italskému premiérovi Giuseppemu Contemu podepsali například zástupci organizací Amnesty International, Oxfam, Save the Children nebo Lékaři bez hranic. Vládu vyzývají, aby ctila lidská práva a uznala, že jejich dodržování je důležitější než politické ohledy.

Plavidlo Sea-Watch 3 už téměř dva týdny křižuje mezinárodní vody u italského ostrova Lampedusa a hledá bezpečný přístav. Pokud by vplulo do italských výsostných vod, hrozí kapitánce lodi na základě nového italského zákona o bezpečnosti pokuta až 50.000 eur (1,28 milionu korun). Z lodi se dostalo na pevninu jen deset dětí, které trpěly zdravotními problémy.

Německá kapitánka Carola Racketeová přes hrozbu sankcí zvažuje, že u italských břehů zakotví i bez povolení. Situace na palubě je podle ní už neudržitelná. "Vím, že mi hrozí pokuta a vyšetřování. Jsem ale zodpovědná za 42 lidí, které jsem zachránila na moři a kteří už tuto situaci nezvládají. Jejich životy jsou důležitější než jakákoli politická hra a než jakákoli žaloba na mě," řekla Racketeová v rozhovoru, který dnes otiskl deník La Repubblica. Kapitánka prý čeká jen na rozhodnutí štrasburského soudu, které má padnout zřejmě dnes odpoledne.

Italská vláda po svém nástupu k moci loni v červnu začala s přísnými protiimigračními opatřeními, aby snížila masovou vlnu migrace, s níž se Itálie v posledních letech potýkala. Mimo jiné, stejně jako Malta, začala své přístavy zavírat lodím zahraničních nevládních organizací.

V pondělí oznámil turínský biskup Cesare Nosiglia, že jeho diecéze je ochotná se o migranty postarat, a požádal ministra vnitra Mattea Salviniho, aby je do země vpustil. Ten poté na facebooku napsal, že "přístavy zůstanou uzavřené pro všechny, kdo porušují zákony" a biskupovi doporučil, aby své úsilí zaměřil spíše na Italy v nouzi. Před týdnem se také nabídlo asi 50 německých měst a obcí, že migranty z lodě přijmou.

Organizace Sea-Watch se kvůli situaci na své lodi obrátila i na Evropský soud pro lidská práva a požádala, aby ve zrychleném řízení vydal předběžné opatření, jež by Itálii donutilo nechat migranty vylodit. Podobný případ řešil evropský soud letos v lednu, kdy žádost organizace Sea Watch o vylodění 47 afrických migrantů zamítl. Soud ale tehdy vyzval Itálii, aby běžencům na lodi poskytla co nejrychleji lékařskou a další základní pomoc.

Loď Sea-Watch 3 řešila problém s vyloděním migrantů mimo jiné v květnu, kdy smělo 47 lidí na italskou pevninu vstoupit až po zásahu prokuratury. V lednu strávilo téměř 50 migrantů na palubě skoro dva týdny, než se podařilo vyjednat, že si je rozdělí Itálie a dalších šest evropských zemí.

Loading...

4 komentáře (Poslední 25.06. 16:35) Napište svůj názor

reklama