reklama

Srí Lanka začala s hledáním kandidátů na popravčího v březnu. Poslední kat post opustil v roce 2014. Popravčí, kterého země najala minulý rok, se v práci ani jednou neukázal.

Místní úřady potvrdily, že byli finálně potvrzeni dva kandidáti, jejich výcvik potrvá zhruba dva týdny. Vybráni byli ze stovky žadatelů, kteří odpověděli na inzerát. Srí Lanka požadovala, aby byl budoucí kat muž mezi 18 až 45 lety, měl silnou psychiku a správné morální hodnoty.

Mezinárodní organizace jsou prezidentovým rozhodnutím vykonat nejvyšší trest znepokojeny. Podle analytiků má obnovení poprav zlepšit Sirisenův obraz před prezidentskými volbami, které se na Srí Lance budou konat do konce roku. S rozsudkem nesouhlasí ani Británie, Kanada, Evropská unie a Organizace spojených národů.

Srílanské úřady vězně naposledy popravily v roce 1976. Trest smrti musí schválit soudce, vrchní státní zástupce, ministr spravedlnosti a nakonec ho podpisem stvrdit i prezident země. V jihoasijské zemi je v současnosti k popravě odsouzeno 1299 osob, 43 z nich za trestné činy související s drogami. Čtyři pašeráky čeká smrt oběšením.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama