Třiasedmdesátiletý Vikremesinghe nahradil v prezidentském úřadu Gotabaju Radžapaksu, který po mohutných protestech obyvatel minulý týden uprchl ze Srí Lanky a posléze rezignoval. Už v květnu musel z funkce premiéra odstoupit jeho bratr Mahinda Radžapaksa.

Právě mocnou a bohatou dynastii Radžapaksů viní Srílančané z ekonomické krize, v níž se obyvatelé 22milionové země potýkají s nedostatkem potravin, pohonných hmot i léků a dlouhými výpadky dodávek energie. Tato ekonomická krize je označována za nejhorší od získání nezávislosti v roce 1948.

Vojáci a policisté v noci na dnešek přijeli s autobusy na místo poblíž prezidentského paláce, kde demonstranti přes tři měsíce protestovali proti vládě, kterou viní ze současné situace. Podle AP jednotky místo vyklidily a několik lidí zatkly. Sdružení advokátů Srí Lanky uvedlo, že nejméně dva novináře a dva právníky příslušníci bezpečnostních složek zbili.

Vikremesinghe ještě jako úřadující prezident vyhlásil v pondělí v zemi výjimečný stav, což dává úřadům a bezpečnostním složkám širší pravomoci při zajišťování veřejného pořádku.

Třiasedmdesátiletý Gunavardena, který je podle AP prezidentovým někdejším spolužákem, je dlouholetým poslancem parlamentu a v minulosti byl několikrát členem vlády s různými portfolii.