Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Srílanský prezident jmenoval premiérem spojence nedávno svržené dynastie

Ranil Vikremesinghe
Ranil Vikremesinghe
Foto: Facebook Ranil Vikremesinghe

Srílanský prezident Ranil Vikremesinghe dnes jmenoval premiérem Dineše Gunavardenu, který je spojencem dynastie Radžapaksů, nedávno svržené masovými nepokoji. Jmenování se uskutečnilo pár hodin poté, co bezpečnostní složky vyhnaly demonstranty z místa, kde několik měsíců protestovali proti předchozí vládě. Informovala o tom agentura AP, podle níž bylo několik lidí zatčeno.

Třiasedmdesátiletý Vikremesinghe nahradil v prezidentském úřadu Gotabaju Radžapaksu, který po mohutných protestech obyvatel minulý týden uprchl ze Srí Lanky a posléze rezignoval. Už v květnu musel z funkce premiéra odstoupit jeho bratr Mahinda Radžapaksa.

Právě mocnou a bohatou dynastii Radžapaksů viní Srílančané z ekonomické krize, v níž se obyvatelé 22milionové země potýkají s nedostatkem potravin, pohonných hmot i léků a dlouhými výpadky dodávek energie. Tato ekonomická krize je označována za nejhorší od získání nezávislosti v roce 1948.

Vojáci a policisté v noci na dnešek přijeli s autobusy na místo poblíž prezidentského paláce, kde demonstranti přes tři měsíce protestovali proti vládě, kterou viní ze současné situace. Podle AP jednotky místo vyklidily a několik lidí zatkly. Sdružení advokátů Srí Lanky uvedlo, že nejméně dva novináře a dva právníky příslušníci bezpečnostních složek zbili.

Vikremesinghe ještě jako úřadující prezident vyhlásil v pondělí v zemi výjimečný stav, což dává úřadům a bezpečnostním složkám širší pravomoci při zajišťování veřejného pořádku.

Třiasedmdesátiletý Gunavardena, který je podle AP prezidentovým někdejším spolužákem, je dlouholetým poslancem parlamentu a v minulosti byl několikrát členem vlády s různými portfolii.

Témata:  Srí Lanka Ranil Vikremesinghe

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 13:22

Turek a Lipavský si v televizi vjeli do vlasů. Padala slova o diktátu i jaderných zbraních

Napětí mezi europoslancem Filipem Turkem (za Motoristé sobě) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (nestr.) vygradovalo v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.