reklama

Kapitánka lodi do přístavu na italském ostrově Lampedusa vplula bez povolení v noci na sobotu. Učinila tak po více než dvou týdnech čekání na moři v momentě, kdy podle ní podmínky na palubě přestaly být únosné. Italské úřady ji poté zadržely a plavidlo zabavily.

Ženě hrozí pokuta až 50.000 eur (1,3 milionu Kč) a trest až 15 let vězení za pašeráctví lidí. Další až desetiletý trest Racketeová může dostat za to, že při vplutí do přístavu podle italské strany přimáčkla k přístavní hrázi člun policistů.

Případ Racketeové, kterým se má dnes zabývat soud v sicilském Agrigentu, vyvolal v Německu silnou odezvu mezi politiky, podle nichž zachraňování životů nemůže být kriminalizováno, a kapitánka by tak měla být propuštěna, i veřejností, která po výzvě dvojice televizních osobností na její podporu poslala už přes 890.000 eur. Podobná italská sbírka přinesla dosud přes 430.000 eur.

Zástupci organizace Sea-Watch, která ve Středozemním moři zachraňuje migranty, dnes na tiskové konferenci v Berlíně vyjádřili přesvědčení, že postup italských úřadů vůči Racketeové povede k tomu, že si kapitáni obchodních lodí v budoucnosti raději dobře rozmyslí, jestli někoho v nouzi na moři zachraňovat. To je přitom podle mezinárodních norem jejich povinnost.

Za první letošní půlrok se podle OSN přes Středozemní moře do Itálie, Španělska, Řecka a na Maltu a Kypr dostalo kolem 27.300 uprchlíků. Dalších asi 584 při takovém pokusu zemřelo. Pro srovnání, na mexicko-americké hranici - za poměry na ní čelí tvrdé kritice americký prezident Donald Trump - loni za celý rok podle amerických úřadů zemřelo 283 migrantů.

Loading...

2 komentáře (Poslední 03.07. 00:02) Napište svůj názor

reklama