reklama

Volodymyr Cemach (58) je podle svého kyjevského obhájce od konce června ve vyšetřovací vazbě v ukrajinském hlavním městě, kde čelí obvinění z terorismu. Cemachova dcera BBC potvrdila, že matka po návratu do bytu manžela nenašla a objevila jen krvavé stopy po zápasu. Předpokládá, že ukrajinští agenti otce z hlubokého povstaleckého týlu - Snižne leží jen 20 kilometrů od ruských hranic - unesli právě kvůli malajsijskému boeingu, i když s jeho sestřelením neměl nic společného. Ukrajinské úřady se zdržely vyjádření.

Skupina mezinárodních vyšetřovatelů, jejímiž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že Boeing 777 sestřelila raketa země-vzduch Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Zbraň na místo dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku. Minulý měsíc skupina uvedla, že kvůli katastrofě letu MH17 budou souzeni Rusové Igor Girkin, zvaný Strelkov, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko, a to nejspíše v nepřítomnosti.

Girkin alias Strelkov zastával u povstalců funkci ministra obrany. Dubinskij velel povstalecké rozvědce a podle investigativní platformy Bellingcat objednal dodání komplexu Buk povstalcům. Zajišťoval rovněž jeho přepravu na Ukrajinu a transport zpět do Ruska. Dubinského tým údajně sehrál klíčovou roli v rozhodnutí o sestřelení letadla, které povstalci považovali za nepřátelské. Pulatov byl podle vyšetřovatelů jedním z velitelů rozvědky separatistů a Charčenko velel jejich průzkumnému praporu.

Rusko a separatisté účast na sestřelení boeingu popírají a vinu svalují na ukrajinskou armádu.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama