reklama

Poslanci za stranu Liga předložili v parlamentu zvýšení pokut v rámci pozměňovacích návrhů k zákonu o bezpečnosti, který platí od června. Kromě toho chce vládní strana také zjednodušit proceduru, která umožňuje úřadům lodě porušující zákaz dočasně zabavit, uvedla agentura APA. Koaliční vláda krajně pravicové strany Liga a populistického Hnutí pěti hvězd má v parlamentu pohodlnou většinu.

Zákon o bezpečnosti míří na lodě nevládních organizací, které ve Středozemním moři u Libye pomáhají migrantům a které se během plavby do Evropy ocitnou v nouzi. Jeho znění se ale konkrétně o záchranných lodích nezmiňuje, hovoří pouze o plavidlech, která nedodržují zákony a mezinárodní právo.

Opatření už italské úřady od jeho schválení minulý měsíc několikrát použily. Například na Lampeduse koncem června zabavily loď německé neziskové organizace Sea-Watch, která bez povolení zakotvila v tamním přístavu se 40 migranty na palubě. Její kapitánka Carola Racketeová nyní čelí stíhání a za pašeráctví lidí a hrozí jí i pokuta. Od víkendu je stíhán i kapitán italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans, který na lodi Alex do přístavu na Lampeduse přivezl 41 migrantů.

Loading...

2 komentáře (Poslední 09.07. 19:32) Napište svůj názor

reklama