Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mnoho uprchlíků nechce do Evropy a radši zůstává v Turecku, je jim kulturně bližší

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Ankara – Uprchlíci převážně ze Sýrie, kteří přichází do Evropy, se stali středem pozornosti evropské veřejnosti. Zpravodajský server Quartz ale upozorňuje, že mnoho Syřanů raději dobrovolně zůstává v Turecku, které jim je kulturně bližší.

Do Evropy ne

Server s odkazem na Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvádí, že se v současnosti v Turecku nachází asi 2,7 milionů Syřanů. Mnoho z nich se zde rozhodlo zůstat kvůli tomu, že si přáli zachovat své kulturní a náboženské tradice.

To je případ i 31letého Ahmeda, který před dvěma lety přišel do Istanbulu se svou ženou. Ta v té době čekala jejich druhé dítě, kvůli občanské válce by ale byla hospitalizace v Damašku riskantní. Ahmed proto spolu s ní odešel do Turecka, kde se usadili.

Ahmed si založil obchůdek, ze kterého se stalo centrum pro Syřany, kteří podobně jako on nechtějí do Evropy a raději dobrovolně zůstávají v Turecku. Ti u něho nakupují jak osobně, tak přes internet.

„Ahmed je oddaný muslim a tvrdí, že se v Turecku cítí mít svobodu vyznávat svou víru bez toho, aby byl konfrontován se způsobem života, který jde proti jeho víře, ať už jde o mimomanželské vztahy nebo konzumaci vepřového," uvádí server.

V Turecku jako doma

Podobné názory zastávají i jeho zákazníci. „Istanbul je domov, stejně jako Bagdád nebo Damašek je domov," uvedl například Tarek, učitel vědy z Sýrie, který Ahmedův obchod pravidelně navštěvuje.

Nejde přitom o zeměpisnou blízkost, ale o blízkost náboženskou a kulturní. „Většina Syřanů jsou sunnitští muslimové, stejně jako většina muslimů v Turecku. Volání k modlitbě je zde slyšet pětkrát denně a místní vláda sponzoruje večeře po denním půstu během ramadánu," vysvětluje server a dodává, že i Ahmed několikrát za den svůj obchod zavírá, aby se mohl modlit.

„Problém je, že pokud půjdu do Evropy, budu přinucen přizpůsobit se jejich vzdělání, jejich společnosti, jejich prostředí," vysvětlil Ahmed důvod, proč hodlá v Turecku zůstat. Uvedl, že nechce, aby jeho děti museli být svědky nemanželských vztahů, které islámský zákon výslovně zakazuje.

Evropská kultura problémem

Jak server připomíná, jednotlivé evropské státy k integraci muslimů přistupují různě. Norsko například nabízí školení o západních sexuálních normách, Německo zase v dubnu představilo zákon, který nařizuje, aby se uprchlíci učili německý jazyk a kulturu.

Turecko přitom pro Syřany příliš přívětivou zemí není, jelikož zde nemohou být uznáni za uprchlíky. Země se totiž stále řídí dohodou OSN o uprchlících z roku 1951, která uprchlíky definuje výhradně jako Evropany. Pro Syřany je tak těžké zde získat zaměstnání a povolení k pobytu.

I tak ale Ahmed a další podobně smýšlející Syřané z Turecka odejít nechtějí, protože je to místo, kde se více cítí jako doma. „Teď tu sice sedím s vámi, ale má duše je v Damašku," dodal Ahmed.

Témata:  uprchlíci Islám Turecko

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2025 10:58

Marta Jandová prozradila detaily z rozloučení s Annou Slováčkovou (†29)

Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy