Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americe došla trpělivost. K Íránu posílá rakety a armádu

Americká armáda, ilustrační fotografie
Americká armáda, ilustrační fotografie
Foto: U.S. ARMY

Spojené státy vysílají do Saúdské Arábie rakety Patriot a vojenskou jednotku o 500 mužích, informovala dnes agentura Reuters. Oznámení přichází v době zvýšeného napětí mezi Washingtonem a Teheránem, které umocnil páteční incident, když íránské revoluční gardy zadržely v Hormuzském průlivu britský tanker s 23 lidmi na palubě.

"Přesun vojsk poskytne dodatečné odstrašení a zajistí schopnost bránit naše ozbrojené síly i zájmy v regionu před sílícím a reálným nebezpečím," uvedlo v prohlášení velitelství armády. Krok podle něj schválilo americké ministerstvo obrany.

Přední činitel Pentagonu agentuře AP sdělil, že na leteckou základnu jižně od saúdské metropole Rijádu už dorazili američtí vojáci spolu se systémem protiletecké obrany Patriot. Kontingent má připravit podmínky pro rozmístění letadel a 500 vojáků do konce léta. Podle serveru BBC má ze základny operovat letka "neviditelných" stíhaček F-22.

Pentagon už v červnu oznámil, že vyšle na Blízký východ 1000 vojáků, až dosud však neuvedl, kde budou jednotky rozmístěny.

Pobyt amerických vojsk schválil saúdský král Salmán, uvedla v pátek státní agentura SPA. Země hostila americké jednotky naposledy v roce 2003, kdy se stáhly po konci války v Iráku.

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem ze zvýšilo poté, co Washington loni jednostranně vypověděl dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015. Následně obnovil vůči Íránu sankce, které citelně doléhají na íránskou ekonomiku a zejména pak na jeho ropný sektor.

Írán minulý měsíc sestřelil nad Hormuzským průlivem americký špionážní bezpilotní letoun. Tvrdil tehdy, že stroj narušil íránský vzdušný prostor, podle Washingtonu byl nad neutrálním územím. Tento čtvrtek zničila americká vojenská loď ve stejné oblasti íránský dron, který se podle tvrzení Washingtonu přiblížil zhruba na 900 metrů k plavidlu.

Napětí se vystupňovalo v pátek, když Írán zadržel v Perském zálivu britský tanker Stena Impero, který podle Teheránu porušil pravidla námořní plavby. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt pohrozil Teheránu "vážnými důsledky", pokud se rozhodne plavidlo dál zadržovat.

Témata:  U.S. ARMY Írán Saúdská Arábie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.