reklama

Jednalo se o druhý severokorejský zbrojní test během jednoho týdne; minulý čtvrtek KLDR vyslala dvě rakety do vzdálenosti zhruba 600 kilometrů. Oba testy se uskutečnily v oblasti přístavního města Wonsan.

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton v reakci řekl, že nejnovější severokorejské raketové zkoušky neporušují slib, který dal vůdce KLDR Kim Čong-un americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. "Odpaly těchto střel neporušují slib Kim Čong-una prezidentovi ohledně zastavení zkoušek mezikontinentálních balistických raket," konstatoval Bolton.

Podle expertů se severokorejský vůdce Kim snaží těmito zkouškami vyvinout tlak na Spojené státy a Jižní Koreu v době, kdy rozhovory o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova stagnují. Pchjongjang je rovněž rozhořčen plánem Washingtonu a Soulu uspořádat tento měsíc pravidelné společné vojenské cvičení. Podle jihokorejské rozvědky je z těchto důvodů možné, že KLDR bude ve zbrojních testech nadále pokračovat.

Vůdce KLDR Kim vyjádřil dnes spokojenost se středečním raketovým testem a uvedl, že nově vyvíjený raketový systém bude brzy hrát "hlavní roli" v pozemních operacích severokorejské armády. Podle Kima zkouška prokázala "bojovou připravenost" systému.

Severokorejská televize ukázala fotografie, na nichž je diktátor Kim vybavený dalekohledem zachycen, jak sleduje vypouštění raket z mobilního odpalovacího zařízení.

Podle odborníků citovaných agenturou AP by zmíněný raketový systém, společně s novými střelami krátkého doletu testovanými minulý týden, mohl případně představovat vážnou hrozbu pro Jižní Koreu.

Velení jihokorejské armády o testu informovalo již ve středu s tím, že rakety uletěly zhruba 250 kilometrů a dosáhly výšky 30 kilometrů. Takový dolet by stačil k zasažení oblasti jihokorejské metropole Soulu a hlavní americké základny nacházející se jižně od hlavního města Jižní Koreje, napsala agentura AP.

Kim Tong-jub z institutu studií Dálného východu v Soulu prohlásil, že KLDR mohla testovat vylepšenou verzi svého vícenásobného odpalovacího systému ráže 300 milimetrů nebo zcela nový systém, například s ráží 400 milimetrů.

reklama