Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko chce zavést systém Austrálie. Uprchlíci by nemohli na pevninu

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Vídeň - Rakouští ministři zahraničí, vnitra a obrany vypracovali plán, jak zamezit masové imigraci do Evropské unie. Návrh připomíná opatření, která už dlouho praktikuje Austrálie.

Plán navrhují ministři Sebastian Kurz, Wolfgang Sobotka a Hans Peter Doskozil. Migranti by už nemohli jako dosud po připlutí na ostrovy ve Středomoří či po příchodu na evropskou pevninu pokračovat v cestě dál do nitra kontinentu. Evropská unie by je totiž převezla do třetích států, na jejichž území by vznikla "azylová a migrační centra".

Vzniknout by centra mohla například v severní Africe a podle představ ministrů by je provozovala EU společně s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Migranti by přímo v těchto zařízeních žádali o azyl a po případném odmítnutí by rovnou z nich putovali zpět do svých zemí původu.

Vybudování záchytných center pro migranty, kteří se chtějí dostat do Evropy, již zhruba před rokem požadovala tehdejší rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. "Držet migranty mimo Evropu tak, že je prostě někde zavřeme, pro nás není přijatelné," reagoval úřad OSN.

Inspiraci rakouští ministři nalezli v Austrálii. Australské námořnictvo systematicky odhání plavidla s uprchlíky od svých břehů, a ty, kteří se k pevnině dostanou, umísťují úřady do táborů například v Papui-Nové Guineji nebo na tichomořském Nauru či na Vánočním ostrově v Indickém oceánu. Tam pak migrati čekají na vyřízení své žádosti o azyl.

Témata:  Rakousko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 20:02

Evropa jedná o vyslání vojáků na Ukrajinu

Diskuze o vyslání voják na Ukrajinu, které byly obnoveny v kontextu možného oslabení americké podpory Kyjevu, se staly hlavním tématem při nedávném setkání britského premiéra Keira Starmera a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při listopadových vzpomínkových událostech ve Francii. Podle zdrojů Le Monde se obě země věnují otázkám obranné spolupráce, která by mohla zahrnovat vytvoření užší koalice evropských spojenců zaměřených na podporu Ukrajiny a širší evropské bezpečnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jelen lesní, autor: Smudge 9000

CNN: Nejnebezpečnější zvíře pro člověka? Žije kousek od vás, ročně zraní a zabije tisíce lidí

Příběh Bonnie Sashin, bývalé profesionálky v oblasti public relations, začíná jako mnoho jiných rodinných oslav Dne díkůvzdání. Ona a její manžel strávili den v domě nevlastního syna ve Fairfieldu, malebném městečku na pobřeží Long Island Sound v Connecticutu. Po srdečném setkání u svátečního stolu se rozhodli přenocovat v nedalekém hotelu, aby se vyhnuli dlouhé, temné a nebezpečné cestě zpět domů do Brookline v Massachusetts.