Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obavy z teroristickým útokům: Vláda by vás měla ochránit, ale...

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: news.com

Washington – Brutální teroristický útok v Orlandu, při kterém zemřelo 49 lidí, a jen o den později provedená vražda policejního důstojníka a jeho partnerky na předměstí Paříže znovu zdůraznily naléhavost otázky, jak se bránit dalšímu teroru. Analýza společnosti Stratfor varuje, že vlády všechny možné cíle ochránit nedokáží.

Útoky na měkké cíle

Jak analýza podotýká, oba útoky, které se odehrály 12. a 13. června provedli útočníci hlásící se k Islámskému státu, byly ale provedeny značně rozdílně – v jednom případě šlo o hromadnou střelbu v nočním klubu, v druhém byly obě oběti ubodány. I tak ale oba incidenty mají jednu věc společnou – jejich terčem se staly takzvané „měkké cíle".

„Útoky proti měkkým cílům, jako jsou noční kluby, restaurace, obchodní domy a školy se staly novým standardem. A dává to smysl. Jelikož je terorismus obvykle nástrojem, který slabší jedinci nebo skupiny používají k úderu proti vojensky silnějším oponentům, je jen přirozené, že tito lidé útočí tam, kde jsou jejich nepřátelé nejzranitelnější," vysvětluje.

„Jelikož dříve oblíbené cíle přidávají bezpečnostní opatření, teroristé se nyní soustředí na méně chráněná místa. Zatímco v minulosti mohly lákavou možnost představovat ambasády, útočníci dnes raději volí hotely. A mezitím, zatímco se terorismus vyvíjí, stejně činí i zabezpečení. Dokonce i cíle, které dnes považujeme za tvrdé, nebývaly vždy tak opevněné," uvádí dále analýza.

Postupné opevňování

Připomíná, že například v 70. letech minulého století americká marxistická skupina Weather Underground Group zaútočila na americký Kapitol, Pentagon a budovy ministerstva zahraničí jednoduše tak, že do budov její členové vešli a nechali tam bomby. Zranitelné byly i diplomatické budovy, zejména na Blízkém východě.

Byla proto zvýšena jejich bezpečnost, to ale teroristy nezastavilo – místo toho začali podnikat teroristické útoky mimo oblast Blízkého východu.

Další oblastí, která prošla výrazným zvýšením bezpečnosti, je letecká doprava. Jak analýza dále připomíná, v 60. a 70. letech minulého století byly únosy letadel běžné, došlo proto ke zpřísnění bezpečnostních opatření. To ale nebylo dostatečné a únosy tak pokračovaly až do celosvětovému zpřísnění přepravních podmínek po roce 1985.

Evoluce terorismu

Jakmile bylo provádění únosů obtížnější, teroristé změnili svou taktiku a místo toho se začali soustředit na bombové útoky na palubě letadel. V této oblasti je nechvalně proslulý zejména terorista a výrobce bomb Abu Ibrahim. Vše ale vyvrcholilo teroristickými útoky 11. září, kdy únosci k ovládnutí letadel využili předmětů, které bylo možné na palubu letadla legálně přinést.

„V reakci na opatření po 11. září se džihádisté uchýlili k teroristickým útokům na palubě za pomocí výbušnin, které ukrývali v botách. Bezpečnostní služby proto začaly rutinně kontrolovat boty, což letecké atentátníky vedlo k používání tekutých výbušnin."

Následně bylo proto omezeno množství tekutin, které je možné na palubu letadla vzít. Dalším krokem teroristů byly bomby ve spodním prádle. Po ztížení i tohoto typu útoku se uchýlili k ukrývání improvizovaných výbušnin v přepravních letadlech, v roce 2015 se na palubu letadla dostala bomba v plechovce s nápojem a o několik měsíců později bomba, která byla ukryta v notebooku.

Krom útoků na palubě letadla jsou ale oblíbeným cílem i letiště, jak se ukázalo i při tragických útocích v Bruselu z března letošního roku.

Ochrana je na vás

Aktuálním trendem v oblasti terorismu je podle analýzy využívání místních operativců, kteří nejsou profesionálně vycvičeni a nemají ani profesionální vybavení, takže spoléhají spíše na improvizované nebo veřejně dostupné zbraně. Ti navíc nejčastěji útočí v místech, která dobře znají, takže představují hrozbu i pro zdánlivě zcela nevýznamná města a lokality.

Jak analýza připomíná, ve Spojených státech byl tento trend demonstrován útoky v Little Rock, Chattanooze, Columbusu, San Bernardinu a nyní také Orlandu.

„S tak širokým výběrem potenciálních cílů si každý, kdo chce provést nějaký útok, bude schopen najít přiměřeně zranitelné místo. Žádná vláda nebo soukromý bezpečnostní aparát nejsou fyzicky schopní ochránit každý možný cíl a často také platí, že když se snažíte ochránit vše, nakonec neochráníte nic. Jediným řešením je hrozbu uznat a adekvátně se adaptovat," vysvětluje analýza.

„Jakkoliv brutální a děsivý terorismus je, lze jej pochopit," upozorňuje na závěr analýza a dodává: „Lidé musí přijmout, že je vláda nedokáže ochránit před každým nebezpečím a že za svou vlastní bezpečnost jsou v konečném důsledku odpovědni oni sami. Ve světě plném měkkých cílů lidé mohou – a musí – přijmout patřičná opatření, aby ze sebe a svých rodin učinili tvrdší cíle," uzavírá.

Témata:  terorismus USA zbraně

Související

Aktuálně se děje

27. listopadu 2024 15:12

Nová zpověď o vztahu Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa. Promluvil jeden z aktérů

Agáta Hanychová se aktuálně připravuje na Vánoce bez dcery Rozárky, protože ta stráví Štědrý den se svým otcem Jaromírem Soukupem. Vztah rodičů holčičky se totiž už dávno rozpadl, což mnoho lidí předpokládalo od první chvíle. Jak na jejich seznámení vzpomíná jeden z aktérů?

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy