Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nepochopitelná tradice: V Číně se koná psí festival, kde utratí tisíce psů

Pes, ilustrační fotografie
Pes, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Peking - V Číně začíná u příležitosti letního slunovratu kontroverzní Festival psího masa. I přes protesty ochránců zvířat a světových celebrit při něm prodejci utratí tisíce psů, aby z nich udělali tradiční čínská jídla.

I když každoroční Festival liči a psího masa začne v čínském Jü-linu až v úterý, obchodníci se psy zaplnili tržiště už několik dní předem. Bezbranná zvířata drží v klecích a nemají problém se s nimi pomazlit, než je utratí.

Během festivalu se podle odhadů každoročně zabije asi 10 až 15 tisíc psů, kteří skončí na talíři. Další stovky zemřou dehydratací, hladem a vysílením z dlouhé cesty nebo pobytu v těsné kleci.

Před vchodem na tržnici hlídkují policisté, proti nikomu ale zatím nezasáhli. Očekávají se bouřlivé protesty ochránců zvířat, kteří pro svou petici nasbírali po celém světě 11 milionů podpisů. K iniciativě se přidaly i světové celebrity, třeba herečka Carrie Fisherová.

Aktivisté se ale pokoušejí byznys se psím masem přerušit celoročně - stopují obchodníky a zvířatům dávají svobodu. Radikálové dokonce fingují dopravní nehody, které dodávkám se čtyřnohými mazlíčky odříznou cestu do restaurací, kde jsou utráceni.

"Tak před deseti lety bylo hlavně na venkově psí maso hodně populární. Teď se mi ale zdá, že už ho jí spíše starší lidé. Mladé generace se podobné tradice hnusí a psí maso jíst nebude. Opozice roste," uvedl jeden z aktivistů Tang Zheng.

Pro konec kruté tradice je podle průzkumů i většina Číňanů. Vedení města Jü-lin už slíbilo, že se bude snažit festival postupně ukončit, žádný konkrétní termín ale nenabídlo. Tradice pojídání psího masa se v Číně a Koreji drží už více než 400 let, populární je hlavně v zimě.

Témata:  Čína psi

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 9:19

Anna Slováčková (†29) a konec pietního místa. Felix Slováček musel konat

Rodinní příslušníci a přátelé se v úterý rozloučili s Annou Slováčkovou. Fanoušci tu možnost neměli, protože smuteční obřad byl na přání zesnulé neveřejný. I tak si našli místo, kde uctili památku Slováčkové. Teď už ho ale v Praze budete stěží hledat. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy