Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev řeší problém s rumunskou menšinou. Ti žádají prezidenta o autonomii

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
Petr Porošenko, ukrajinský prezident
Foto: president.gov.ua

Kyjev - Kyjev musí začít řešit problém s rumunskou menšinou. Shromáždění ukrajinských Rumunů napsalo dopis prezidentovi Petru Porošenkovi, ve kterém ho žádá, aby oblasti se souvislým rumunským osídlením přiznal autonomní status.

Půlmilionová menšina ukrajinských Rumunů žije v historické oblasti Bukoviny při hranicích s Rumunskem a Moldavskem, zejména v pohraniční Černovické oblasti. Bukovina připadla po rozpadu Rakousko-Uherska Rumunsku, v letech 1940-44 severní část území zabral Sovětský svaz a přičlenil ho k Ukrajinské sovětské republice. Po rozpadu SSSR se severní část Bukoviny stala součástí Ukrajiny, jih historické země je součástí rumunské župy Suceava.

Šéfku rumunské komunity Dorina Chirtoacaová ve výzvě prezidentovi argumentuje příslibem hlavy státu poskytnout autonomii krymským Tatarům, kteří v podmínkách ruské anexe jen obtížně hájí své národní zájmy. Autonomie přiznaná Rumunům by prý obdobně vytvořila záruky potřebné k ochraně jejich identity.

"Naše země byla až do roku 1944 územím Rumunska. Naši předkové stovky let žili v severní Bukovině a vytvářeli kulturu a národní bohatství tohoto kraje. Dnes jsme přitom zbaveni základních práv a svobod," uvádí ve výzvě Chirtoacaová.

Její organizace hodlá výzvu zaslat i Evropské unii, Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy a dalším institucím, uvádějí Ukrajinski Novyny.

Témata:  Ukrajina Rumunsko Petr Porošenko

Související

Aktuálně se děje

9:41

Zemřela Eliška Wagnerová, výrazná osobnost polistopadové české justice

Českou justici zasáhla během víkendu smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřela někdejší místopředsedkyně Ústavního soudu či bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová. Je považována za jednu z nejvýznamnějších osobností novodobých českých právních dějin.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy