Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecké úřady chtějí islamizovat školy. Studentům se to ale nelíbí, protestovalo se po celé zemi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Ankara – Studenti předních středních škol v Turecku se rozhodli vyjádřit svou nespokojenost s rostoucí islamizací vzdělávacího systému v zemi. Informoval o tom zpravodajský server Al-Monitor.

Islamizace vzdělávání

Server připomíná, že od nástupu k moci vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v roce 2002 se na postu ministra školství vystřídalo šest lidí, přičemž každý z nich výrazným způsobem vzdělávací systém v zemi změnil. Kritici podotýkají, že se z tureckých studentů stali pokusní králíci.

Zatím největší změna přišla v březnu roku 2012. Ta rozšířila náboženské školy a na vybraných veřejných školách jako volitelné předměty zavedla výuku Koránu a života proroka Mohameda. Reforma se ale setkala s velkým odporem a protesty, opozice tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obvinila z islamizace vzdělání.

Erdogan ale podle serveru reagoval pouze tvrzením, že se snaží vychovat „zbožnou generaci" a působení náboženských škol imám-hatip, které školí muslimské kněží a nabízí podrobné studium Koránu, opakovaně chválil.

Výzva k modernímu vzdělávání

Na celou situaci ale podle serveru postupně začali reagovat studenti v zemi a v červnu se tak rozšířila vlna protestů na předních středních školách po celé zemi, kde studenti požadují moderní vzdělání.

Vše začalo na slavnostním ceremoniálu u příležitosti ukončení studia na prestižní istambulské škole Erkek Liesi. Studenti se na protest proti svému řediteli během jeho proslovu otočili zády. Protesty pokračovaly i na tradičním večírku následující den, kam ředitel nakonec odmítl dorazit. Studenti s sebou přinesli transparent, na kterém požadovali „moderní a nestranické vedení".

Jak server dále uvádí, k protestům se následně připojily další školy. „Během týdne podobná vyjádření přidali studenti a bývalí studenti z asi 370 škol. Jedna škola, ležící v černomořském městě Samsun byla prohledána protiteroristickou policií, kterou přivolal sám ředitel školy.

Školství podle Erdogana

Turecký prezident Erdogan a současný ministr školství Ismet Jilmaz z podněcování protestů obvinili protivládní síly. Jak ale server podotýká, pod vládou AKP tradiční sekulární školy upadají, protože je důraz kladen na školy náboženské, které mají vládní podporu.

Server také upozorňuje, že se snižuje celková úroveň vzdělání v Turecku a výsledky srovnávacích testů středoškoláků neodpovídají prominentní ekonomické pozici země ve světě.

Dále varuje, že jsou ředitelé a učitelé ve školách nahrazováni provládními lidmi, kteří v některých případech prosazují náboženské akce a někdy se snaží také ovlivnit, jak se studenti oblékají, a oddělit od sebe chlapce a dívky. I to je podle některých důvod, proč se nyní turečtí studenti bouří.

Témata:  Turecko vzdělání Islám

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 19:57

Česko umístilo dva lidi na sankční seznam. Armáda pomůže s bojem proti slintavce a kulhavce

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy