Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko se pořádně naštvalo na EU: Tohle prý podporovat nebude

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Foto: Hungarian Government

Budapešť - Maďarská vláda je rozhořčena kroky Evropské unie v otázce uprchlické krize a udělá vše proto, aby se její přístup změnil. Vyjádřila také souhlas s kroky Rakouska.

"Maďarská vláda udělá pro to, aby dosáhla změny přístupu Evropské unie k migrační politice," prohlásil dnes ve veřejnoprávní televizi M1 poradce premiéra pro vnitřní bezpečnost György Bakondi.

"Je třeba skoncovat s tím, že hlavním politickým směrem unie je přijímání, usazení, integrace a rozdělení migrantů. Je třeba se také soustředit na dosažení schopnosti Evropy ochránit své hranice a zajištění kontrol na vnějších hranicích, které by sloužily k bezpečnostnímu prověřování příchozích a k zajištění bezpečnosti občanů EU," dodal Bakondi.

Maďarská vláda podle jeho slov souhlasí s politickým postojem Rakouska, že tzv. hotspoty na kontrolu příchozích migrantů je třeba zřídit mimo území unie a že k hranicím je možno pustit už jen ty, kteří byli bezpečnostně prověřeni, o kterých se ví, kdo jsou, proč přicházejí a že jsou skutečně oprávněni na poskytnutí azylu.

Ministři obrany a vnitra Rakouska a Maďarska se před několika dny dohodli na spolupráci při ochraně vnější hranice Schengenu. Rakousko loni přijalo 90 tisíc žadatelů o azyl, což představuje více než procento jeho populace.

Přes Maďarsko, jehož jižní a východní hranice tvoří vnější hranici schengenského prostoru, se loni do střední Evropy dostaly statisíce migrantů. Většina z nich pokračovala západním směrem do Rakouska a Německa. Průchodu migrantů zabránil až plot na podzim 2015. 

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána také chystá referendum o unijních kvótách na migranty. Plán na přerozdělení migrantů na základě povinných kvót, schválený loni členskými státy EU, považuje Orbánův kabinet za porušení svrchovanosti maďarského státu. Už v prosinci podal na toto unijní rozhodnutí stížnost u Soudního dvora Evropské unie. Evropská komise na druhé straně poukazuje na to, že o přerozdělení migrantů se rozhodlo v proceduře, na které se shodly všechny členské země.

Témata:  Maďarsko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

28. listopadu 2024 13:01

Kašpar Jiří Krampol. Na mizerných 86 korun čekal dva měsíce

Pro Jiřího Krampola jsou peníze tématem často. Dost hlasitě například naznačil, že by si uměl představit vyšší důchod. Nárok na penzi má, protože celý život pracoval a odváděl daně. Jak ale vzpomíná na práci, za kterou nedostal ani stokorunu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy