Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč se stahuje Rusko ze Sýrie? Analýza se snaží najít odpověď

Bojová letka RF v Sýrii
Bojová letka RF v Sýrii
Foto: mil.ru

Moskva - Ruský prezident Vladimír Putin 14. března oznámil, že se ruské jednotky začnou stahovat ze Sýrie, jelikož zde splnily svůj základní cíl. Tento krok zaskočil analytiky po celém světě. Analýza společnosti Stratfor zkoumá, co za tímto rozhodnutím může stát.

Ruské priority v Sýrii

Jak analýza poukazuje, Rusko mělo v Sýrii několik klíčových priorit. „Jednak šlo o zajištění stability syrské vlády, která je jeho spojencem, a skrze ni i zajištění ruských zájmů v Sýrii. Druhou prioritou bylo ukázat a otestovat své ozbrojené síly, které prochází rozsáhlou modernizací."

„Třetí prioritou pak bylo oslabení Islámského státu a dalších teroristických organizací, a to zejména s ohledem na fakt, že velké množství ruských občanů bojuje v řadách extremistů. Čtvrtou – a nejdůležitější – prioritou bylo navázat své počínaní v Sýrii na jiné problémy, včetně konfliktu na Ukrajině, spory s Evropskou unií a sankce USA proti Rusku."

Podle analýzy Rusko v Sýrii značně oslabilo protivládní rebely, ale stalo se tak za pomoci Íránu a Hizballáhu. Stažení ruských jednotek by tak sice pro provládní jednotky mohlo znamenat oslabení, nebude ale zřejmě tak kritické, jak by se mohlo zdát.

Analýza upozorňuje, že pro Rusko byla vojenská kampaň v Sýrii úspěchem. „Rusové svou dosavadní aktivitou v Sýrii ukázali své rozšířené vojenské možnosti a některé nové, dříve nepoužité zbraně, což pravděpodobně povede k významným vojenským zakázkám." Analýza také podotýká, že se Rusko ze Sýrie nestahuje kompletně.

Stažení jako politický krok

Podle analýzy tak oznámení přišlo zřejmě z toho důvodu, aby se Rusko dostalo do výhodné pozice při případných jednáních se Západem.

„Vzhledem k načasování by Putinovo oznámení mohlo být snahou ovlivnit mírová jednání, která začala 14. března v Ženevě," uvádí analýza a pokračuje: „Syrský režim v pondělí předložil OSN politický návrh, zatímco delegace ze stran opozice apelovala na Rusko, aby během vyjednávání využilo svůj vliv na syrský režim."

„Stažením se z pozemních operací by se Moskva mohla snažit dostat do pozice arbitra, nebo si již dříve zajistila dohodu s režimem, kterou brzy odhalí. V každém případě se Kreml snaží v budoucnosti syrského konfliktu spoléhat na vyjednávání, aby získal páku jinde."

Přijde zrušení sankcí?

„Moskva by se také mohla snažit změnit svou roli v konfliktu, aby ovlivnila, jak je Rusko vnímáno i mimo syrský konflikt. Ostatně, dalším důvodem, proč se Rusko původně rozhodlo intervenovat v Sýrii, bylo získání převahy nad Západem v záležitosti pro Moskvu mnohem důležitější: Ukrajina a s ní související západní sankce," vysvětluje analýza.

S pokračující uprchlickou krizí navíc podle analýzy vliv Ruska na Evropu roste a změna postupu v Sýrii by mohla znamenat zpomalení krize.

Rusko by se podle analýzy mohlo v nadcházejících měsících snažit ukázat se v lepším světle, aby ovlivnilo výsledek červencového hlasování EU o zrušení protiruských sankcí. Jejich prodloužení by totiž vyžadovalo souhlas všech států, takže by Rusku stačilo získat si na svou stranu pouze jeden stát.

Témata:  Rusko ruské angažmá v Sýrii Syrská krize

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy