Praha - Další země hlásí stále nové případy nakažených virem Zika, který je nebezpečný hlavně nenarozeným dětem. Kvůli cestovnímu ruchu bude případů přibývat i tam, kde nehrozí aktivní možnost přenosu, je proto vhodné vyhnout se zemím, kde žije komár, který tento virus šíří.
Centrum pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) vydalo na svých stránkách seznam zemí, ve kterých hrozí aktivní přenos viru a kterým je proto lepší se vyhnout, pokud je to možné.
Seznam zemí s aktivní možností přenosu podle CDC:
Amerika:Aruba, Americké Panenské ostrovy, Barbados, Bolívie, Bonaire, Brazílie, Curacao, Dominikánská republika, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guadeloupe, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamajka, Kolumbie, Kostarika, Martinik, Mexiko, Nikaragua, Panama, Paraguay, Portoriko, Salvádor, Svatý Martin (varování platí pro obě části ostrova Saint Martin i Sint Maarten) , Svatý Vincenc a Grenadiny, Surinam, Trinidad a Tobago, Venezuela
Oceánie a ostrovy v Pacifiku:Americká Samoa, Marshallovy ostrovy, Samoa, Tonga
Afrika:Kapverdy
Seznam zemí s aktivní možností přenosu Evropského centra pro kontrolu a prevenci chorob (ECDC) je navíc doplněn o země, kde byl přenos nahlášen nejen v posledních dvou měsících, ale jsou zde také země, kde došlo k přenosu za posledních devět měsíců.
Seznam podle ECDC obsahuje navíc:
Fiji, Nová Kaledonie, Šalamounovi ostrovy, Thajsko, Vanuatu
Oba seznamy jsou pravidelně aktualizovány, je proto vhodné zkontrolovat před cestou do zahraničí, zda není nově na seznamu i vaše cílová země. Aktuální seznamy naleznete v přiložených odkazech: CDC a ECDC.
Komár Aedes aegypti, který nemoc přenáší, se u nás prakticky nevyskytuje. "Infekci si můžeme přivézt z cest, u nás bude diagnostikována a bude se tu léčit," vysvětluje přednosta Kliniky pracovního a cestovního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Evžen Hrnčíř.
Vědci také zaznamenali několik případů, kdy byl virus přenesen při sexuálním styku, Světová zdravotnická organizace (WHO) proto vydala několik doporučení. Pokud člověk vycestuje do zemí, kde hrozí aktivní přenos, je podle WHO vhodné provozovat bezpečný sex nebo úplně abstinovat po dobu minimálně čtyř týdnů po návratu.
Jelikož nakažení virem Zika nemusí vykazovat symptomy, je vhodné tyto rady dodržovat, i když se člověku zdá, že není nakažen. V případě, že se jakýkoliv symptom objeví je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
WHO také vydala doporučení pro ty, kteří do zemí v blízké době teprve vycestují. Podle ní je nejdůležitější snažit se riziko komářího bodnutí snížit na minimum, tedy používat doporučované repelenty, nosit nevýrazné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Dále v co největší míře zamezit zbytečnému větrání a spíše používat klimatizaci, popřípadě opatřit okna dostatečnou ochranou proti vlétnutí nebezpečného hmyzu.
WHO také doporučuje pozorné sledování symptomů v případě, že se z postižených zemí navracíte. Pokud zpozorujete jakýkoliv symptom provázející tuto nemoc, měli byste okamžitě navštívit nebližší nemocnici.
Témata: virus Zika, komáři
Související
26. listopadu 2020 13:47
30. dubna 2019 8:39
22. ledna 2019 22:12
21. dubna 2018 21:46
18. března 2018 18:17
8. září 2017 16:51