Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová studie: Virem zika se nakazilo stokrát více lidí, než se myslelo

komáři
komáři
Foto: Pixabay

Virem zika, kvůli kterému v roce 2016 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila celosvětový stav nouze, se nakazilo stonásobně více lidí, než kolik jich zachytily zdravotnické struktury.

S poznatkem přichází vědecká studie, na kterou dnes upozornil španělský deník El País. Podle vědců se nakazilo v letech 2015 a 2018 virem zika přes 130 milionů lidí, pozitivně testováno na přítomnost viru jich bylo méně než milion. Virus se šířil především ve Střední a Jižní Americe.

"Důvody, proč během epidemie bylo zachyceno jen jedno procento případů, jsou dva: polovina případů nákazy byla bez příznaků (...) a pacienti se obraceli na nemocniční zařízení jen v závažných případech," uvádí jeden z hlavních autorů výzkumu, biolog Sean Moore z americké Univerzity Notre Dame. Výskyt viru, který přenášejí komáři, podle něj zvýraznily především případy mikrocefalie u novorozenců.

Podle Moora se šíření viru zika v některých ohledech podobá současné epidemii koronaviru. "S covidem to bude stejné, vidíme jen špičku ledovce," tvrdí biolog. V obou případech jsou podle něj testovací a trasovací kapacity nedostatečné, což způsobuje výrazné podhodnocení výskytu viru mezi lidmi.

Nákaza virem zika má u dospělých mírný průběh, ale u lidského plodu může způsobit zpomalení vývoje mozku. Akutní fáze šíření nákazy trvala od roku 2015 do roku 2017 a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Latinské Ameriky, ojedinělé případy se objevily i na jiných kontinentech včetně Evropy. Kvůli obavám z nákazy čelily velkým komplikacím letní olympijské hry v Riu de Janeiro.

Témata:  virus Zika komáři viry a bakterie nemoc vědci

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 17:21

Zvládla by se Evropa postavit Rusku? Nová analýza ukazuje sílu obou stran

Evropa nemůže ruskou hrozbu podceňovat, ale měla by si uvědomit svou reálnou sílu. Podle analýzy německého magazínu Der Spiegel disponují evropské členské státy NATO dostatkem zbraní i vojáků, aby mohly čelit Rusko. Největší neznámou je bojová připravenost. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Marine Le Pen

Le Penová si u soudu vyslechla trest: Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.