Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN varuje: Brazílie se nezabývá příčinami epidemie viru zika. Vrátí se nebezpečný virus?

komáři
komáři
Foto: Pixabay

Sao Paulo - Ačkoli Brazílie v květnu po 18 měsících odvolala stav ohrožení veřejného zdraví virem zika, nevyřešila špatné hygienické podmínky a nedostatek čisté vody ve slumech. Nákaza, která představuje značné riziko zejména pro těhotné ženy, by se tak mohla vrátit.

Více než třetina z 206 milionů obyvatel Brazílie nemá přístup ke stálé dodávce vody a těmto lidem mnohdy nezbývá než vodu pro domácí užití nabírat do improvizovaných nádrží. Pokud nejsou nádrže uzavřené, mohou se v nich množit komáři, potažmo nemoci, které přenášejí.

Brazilské úřady uvedly, že se snaží hygienické podmínky, zejména u městské chudiny ve slumech a favelách, zlepšit, ale hospodářská recese a neklidná politická situace zbrzdily vládní investice.

V roce 2015 bylo na chudém severovýchodě Brazílie, kde virus udeřil nejsilněji, napojeno k systému odpadních vod pouhých 25 procent obyvatelstva, uvedla organizace HRW. "Virus zika má svůj historický kontext... zasahuje hlavně periferii a zejména mladé ženy s tmavou barvou pleti," řekl zástupce Populačního fondu OSN.

Výzkumnice organizace Human Rights Watch (HRW) Amanda Klasingová zdůraznila, že také další země by měly přijmout kroky k odstranění příčin nákazy, pokud se chtějí vyhnout podobné epidemii, jaká zasáhla Brazílii. "Ostatní země zasažené virem zika by měly uznat, že k rychlému šíření a dopadu viru mohou přispívat problémy spojené s lidskými právy," uvedla dnes Klasingová.

Témata:  virus Zika Brazílie nemoc komáři

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.