Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cameron naplánoval jednání o brexitu na podzim. Juncker je proti

Britský premiér David Cameron na návštěvě v Praze
Britský premiér David Cameron na návštěvě v Praze
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker odmítl plán britského premiéra Davida Camerona, aby jednání o odchodu Británie z EU zahájil až jeho nástupce na podzim.

Cameron dnes dopoledne po vyhlášení výsledků čtvrtečního referenda, ve kterém převládl názor stoupenců brexitu, řekl, že v říjnu z funkce odejde a že rozhovory právě podle článku 50 by měl formálně spustit až jeho nástupce na podzim.

"Britové se rozhodli včera (ve čtvrtek), že chtějí opustit Evropskou unii, tak nemá žádný smysl čekat až do října, aby se pokusili jednat o podmínkách svého odchodu," řekl Juncker v rozhovoru pro německou televizní stanici ARD. "Chtěl bych, abychom mohli začít hned," dodal.

Juncker uvedl, že EU bude usilovat o "přiměřený přístup" při sjednávání oddělení Británie od EU. "Není to přátelský rozvod, ale stejně to ani nebyla žádná velká láska," řekl.

Britský premiér David Cameron je první obětí brexitu. Krátce před půl desátou oznámil, že opustí post britského ministerského předsedy. Rozhodl se po vítězství odpůrců členství Británie v Unii. Cameron před referendem podporoval setrvání Británie v Unii.

Témata:  Jean-Claude Juncker David Cameron Brexit

Související

Aktuálně se děje

7. června 2025 16:13

Jakub Prachař konečně promluvil: Přiznal, co se v letadle skutečně dělo

Herec a moderátor Jakub Prachař (41) prolomil mlčení a poskytl exkluzivní vyjádření k incidentu, který se odehrál během letu z Prahy do Abú Zabí. V hlasové zprávě zaslané z Emirátů redakci Blesku připustil, že v letadle skutečně došlo k potyčce, přiznal chybu a vyjádřil omluvu muži, kterého fyzicky napadl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Chorvatsko, ostrov Krk

Chorvatsko zdražilo a vymstilo se mu to. Pro Čechy už není lákavé

Letní dovolené u chorvatského moře byly pro Čechy dlouhá léta téměř samozřejmostí. Nyní se však situace mění. Podle dat cestovních kanceláří zájem o Chorvatsko slábne – především kvůli rostoucím cenám, které se začínají vyrovnávat nákladům dovolené v Itálii nebo Rakousku. Pro mnoho turistů tak ztrácí někdejší „levný Jadran“ svůj hlavní trumf.